Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2

8.02.2017
środa

Trzecie: Wprowadzić pracę gwarantowaną!

8 lutego 2017, środa,

Praca gwarantowana to pomysł zarazem stary i nowatorski. Owszem, już go próbowano. Zazwyczaj z całkiem niezłym skutkiem. W zasadzie można więc po niego znowu w każdej chwili sięgnąć.

Wracamy do przechadzki po ogrodzie pomysłów na realistyczną walkę z nierównościami społecznymi. Przypomnijmy, że naszym przewodnikiem jest zmarły w styczniu 2017 r. ekonomista Anthony Atkinson. Dziś przyjrzymy się bliżej roślinie o nazwie praca gwarantowana.

Nie jest to całkiem nowy okaz. Przypomnijmy, że w latach 1935-1943 najważniejszym filarem rooseveltowskiego New Dealu była agencja rządowa WPA (Works Progress Administration). Sfinansowała ona (bagatela) 8 milionów miejsc pracy dla bezrobotnych Amerykanów. Realizowała głównie roboty publiczne w dziedzinie infrastruktury.

Dziś, podróżując po Stanach Zjednoczonych, właściwie nie sposób ominąć wymiernych efektów tamtych działań. Bez WPA Ameryka prawdopodobnie nie wyszłaby z kryzysu lat 30. tak szybko, a już na pewno nie odbiłaby się tak mocno w kierunku tzw. złotej epoki kapitalizmu.
wpa-work-pays-america-poster
Nie wszyscy wiedzą jednak, że mocne zaangażowanie amerykańskiego państwa w gwarantowanie pracy nie skończyło się wraz ze śmiercią Roosevelta. W latach 60. w ramach programu War on Poverty (Wojna z biedą) kolejne administracje stworzyły kolejnych 4,3 mln miejsc pracy. Do odwrotu zatrąbił dopiero Ronald Reagan w latach 80., twierdząc, że dawanie pracy nie jest rolą państwa. Reaganowskie podejście zostało ochoczo podchwycone przez biznes, który bardzo nie lubi konkurować z państwem w roli pracodawcy.

Dlaczego? Świetnie wyjaśnił to już w latach 40. Michał Kalecki. Pokazując w eseju „Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia”, że w interesie prywatnych pracodawców jest mieć dostęp do tzw. rezerwowej armii bezrobotnych. A więc zasobu siły roboczej, gotowej do podjęcia jakiejkolwiek pracy. Kalecki pokazał, że w zasadzie państwo mogłoby (a nawet powinno) konkurować z pracodawcami prywatnymi. Prywatny biznes bardzo się tego jednak boi i robi wszystko, by temu zapobiec. Na przykład przekonując na prawo i lewo (via kontrolowane przez siebie opiniotwórcze media), że państwo powinno trzymać się od gospodarki z dala. Coś nam to przypomina?

Tymczasem Anthony Atkinson twierdzi, że powinniśmy ten pomysł odkurzyć. Tak, właśnie dziś. A więc w czasach, gdy pensje od dekad nie nadążają za wzrostem produktywności, szerzy się korzystny dla pracodawcy model zatrudnienia ad hoc (vide model biznesowy Ubera) oraz tzw. pozakodeksowe formy zatrudnienia. W takim świecie państwo powinno gwarantować pracę każdemu, kto chce ją podjąć. W tym sensie rząd byłby kimś w rodzaju pracodawcy ostatniej szansy.

Mogłoby to działać w sposób następujący. Zapisujemy w ważnym akcie prawnym (na przykład w konstytucji), że każdy ma prawo do pracy w określonym wymiarze czasu. Wymiar ten może zmieniać się wraz z rozwojem gospodarki (generalnie powinniśmy dążyć do tego, by pracować coraz mniej, ale pewnie nam nie pozwolą).

Załóżmy więc, że ktoś pracuje w firmie XYZ na pół etatu. Państwo powinno mu wtedy zagwarantować pracę na drugą połówkę. Oczywiście wymaga to zabezpieczenia się przed tym, by pracodawca prywatny nie mógł tak żonglować definicją obowiązków, by utrudnić skorzystanie z oferty „rządowego zatrudnienia”. Z drugiej strony jednak można liczyć na to, że wzmocniony nieco państwowym zatrudnieniem pracownik będzie miał trochę silniejszą pozycję wobec rzeczonego XYZ i możliwość postawić się pracodawcy.

Pożytki będą zdaniem Atkinsona znaczące. W przeciwieństwie do klasycznych projektów z arsenału welfare state gwarantowana praca nie wypycha z rynku pracy i nie premiuje bezczynności. Przeciwnie – podkreśla jej społeczną wartość. Jednocześnie państwo wysyła czytelny sygnał, że nikt nie jest „zbyt małym trybikiem, by zostawić go samemu sobie”. Propozycja dość dobrze współgra z większością statystyk, pokazujących, że praca pomaga wyjść z biedy (średnio w jednym na dwa przypadki). Można również oczekiwać pewnych oszczędności po stronie wydatków socjalnych (zasiłki dla bezrobotnych).

Na koniec argument ad PRLum. Którego Atkinson (jako Anglik) oczywiście nie podnosi. Ale podniosą go pewnie wszyscy ci, którzy pamiętają pozorne pełne zatrudnienie czasów PRL i związaną z tym demoralizację świata pracy. Wyjść naprzeciw tym obawom nietrudno. Nasz schemat odróżnia od peerelowskiego „czy się stoi, czy się leży…” kluczowy kontekst ekonomiczny. W PRL nie było w zasadzie sektora prywatnego (poza rolnictwem i drobnym rzemiosłem). Dziś z kolei żyjemy w kapitalizmie, gdzie państwo nie będzie jedynym pracodawcą. I nikt tego kapitalizmu nie zamierza obalać. Chodzi tylko o to, żeby mu wyperswadować, by przestał uparcie podcinać gałąź, na której siedzi.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 183

Dodaj komentarz »
 1. A tak przyzwoicie wygląda w tych okularkach.
  Godząc nieprzyzwoicie w tych, co demoralizację pamiętają.
  Nawet mieszkanie dali całkiem nieprzyzwoicie .
  Właściwie to 1h .
  Szkoda tzw dyskusji.
  Niech się buja.

 2. errata

  1ch

 3. Śledztwo w sprawie 2,5 mln łapówki dla Gronkiewicz-Waltz
  Dlaczego nic nie ma o tym w Wyborczej i Polityce?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Dawałeś pińset? Patrzcie, jakie świnie. Dali 5x tyle. Jak to sie ma to Twoich wynurzeń? Paskudne życie masz.

 6. NikodemD 8 lutego o godz. 21:29 1591
  Nikomu jeszcze w życiu łapówki nie dałem i nie mam zamiaru dać, a zawiadomiłem nie raz prokuraturę o tym że żądano ode mnie ich zapłacenia, ostatnio w urzędzie celnym. Niestety, ale bez skutku. Ale to było za rządów PO i jej Pani Wiceprezes Hanny Gronkiewicz-Waltz.

 7. Panie Redaktorze.
  Pracooszczędny ze swej natury postęp technologiczny powoduje, że niedługo już pracy dla ludzi nie będzie, jako że na skutek automatyzacji, w tym szczególnie robotyzacji i komputeryzacji oraz postępów doskonaleniu sztucznej inteligencji (AI) maszyny przejmą wszystkie produktywne prace, w tym też umysłowe, i to nawet twórcze. Będzie więc na początek tak jak w opowiadaniu C. M. Kornbluth’a p.t. „Czarna walizeczka” ze zbioru p.t. „Rakietowe Szlaki” (1958), czyli że będziemy mieli wkrótce całe „wyższe uczelnie”, gdzie żaden ze studentów nie będzie umieć przeczytać wyrazu trzy sylabowego; “uniwersytety”, gdzie z tradycyjną pompą nadawane będą tytuły “magistrów stenografii”, “doktorów (habilitowanych) filozofii kartotek” i “kandydatów (doktorów „zwyczajnych”) teczkowania archiwalnego”. Następnie będzie tak jak u mistrza Lema, który już w czasach PRL-u wiedział, że z powodu postępów automatyzacji, w tym robotyzacji i komputeryzacji, niedługo lat roboty wykonają niemalże KAŻDĄ pracę taniej, szybciej i lepiej (jakościowo) niż ludzie, a ten moment przecież nadchodzi (poczytajmy o sztucznej inteligencji czyli AI), a to z kolei znaczy, że ludzie staną się zbędni, skoro nawet pracę twórczą lepiej wykonają za nich roboty. Ergo płace dla ludzi będą zerowe niezależnie czy w Indiach czy też w Szwajcarii. Rozwiązaniem będzie wtedy tylko albo pozbycie się tych zbędnych ludzi (jak u mistrza Lema na planecie nomen men Indiotów – patrz jego „Dzienniki gwiazdowe”) albo tez bezrobotnym rzeszom będzie się wypłacać dożywotnie zasiłki czyli inaczej tzw. bezwarunkowy dochód obywatelski, o czym pisze Pan Redaktor na tym blogu. Ale nawet ten bezwarunkowy dochód obywatelski też nie rozwiąże przecież do końca problemu bezrobocia technologicznego, jako że ci bezrobotni potrzebować będą jakiegoś celu w życiu, a ten dożywotni zasiłek im go przecież nie zastąpi. I to jest realny problem, z którego, mam nadzieję, Pan Redaktor też zdaje sobie sprawę.

 8. Panie Redaktorze,
  Tak więc ta praca gwarantowana to jest pomysł tylko na najbliższe lata. A co dalej?

 9. Red. Woś jak zwykle się nie zastanawia z czego to finansować, bo to ciąg dalszy bajki. I ile ci pracownicy mieliby zarabiać? Fakty są takie, że ludzie mają pracę, aczkolwiek nie zawsze legalną albo dobrze płatną. Ale wczoraj słyszałem w ogólnokrajowym radiu ogłoszenie Lidla poszukującego pracowników. Czy państwo zapłaci więcej od Lidla? Co jeśli formalni bezrobotni nie będą chcieli pracować, bo mają lepiej płatne zajęcia bez umowy? Nie chcę straszyć red. Wosia, ale realizacja pomysłu mogłaby być niewypałem na starcie, a wtedy miałby problem z dalszym bajkopisarstwem.

  Bajką jest oczywiście jakoby ‚Ameryka wyszła z kryzysu lat trzydziestych tak szybko’. 16 lat kryzysu (1929-45) to ma być ‚szybko’? Interwencjonizm Roosevelta był kontynuacją interwencjonizmu Hoovera, miał jedynie nową nazwę i kryzysu nie powstrzymał, tylko wydłużył. A sam kryzys poza interwencjonizmem w jego trakcie miał przyczynę w pobudzaniu popytu przez świeżo powołany bank centralny FED (1913), który po wojnie postanowił ‚przyspieszyć wzrost’ i ‚przyspieszył’. Kryzys miał zatem przyczyny w państwowym interwencjonizmie przed i w trakcie. Czy to nie przypomina obecnego kryzysu i pobudzenia popytu przez FED przed rokiem 2008? FED dalej pobudza popyt, a Trump chce powtórzyć hooverowski interwencjonizm, ciekawe jak się to skończy, może podobnie? Na szczęście obecnie gospodarka USA ma dużo mniejszy udział w światowej gospodarce niż w 1929 roku i Ameryka zaszkodzi bardziej sobie niż reszcie świata.

 10. Lubię pomysły p Wosia, są fajne, z happyendem ale nie do zrealizowania. Big Biznes ma taki Kolosalny Kapitał że żaden rząd mu nie podskoczy. Konference w Davos służą do urabiania lub przekupywania polityków aby robili to co dobre dla BB. Dużo racji ma p. Keller, też jestem pesymistą i nie widzę żadnego światełka w tunelu.
  Ludzie są coraz mniej potrzebni BB i dopóki można z nich coś wycisnąć będą żyć, potem do rzeźni.
  Przecież już teraz producenci broni zamieniają krew na dolary. Największym eksporterem broni jest USA, ale Polska też sprzedała wycofane katiusze jakiemuś kacykowi z Afryki. Złotówki też są pomazane krwią – pamiętajcie o tym jak kupujecie swemu dziecku zabawkę.

 11. Panie Wos, Give me a break.!!!
  Juz to bylo przerabiane w PRLu i wiemy jak to sie skonczylo.
  Wszyscy mieli gwarantowana prace tylko ze nie bylo nic do kupienia.
  Panstwo jest najgorszym pracodawca jaki moze byc. Prosze mi pokazac jakiekolwiek przedsiebiorstwo panstwowe ktore osiaga dobre wyniki finansowe. Te wszystkie Orleny, KGHMy i inne panstwowe firmy maja za zadanie dawac posady rzadzacej partii a nie pracowac wydajnie. Co trzyma Polske we wzroscie to gospodarka prywatna. Jesli dodamy jeszcze panskie mzonki i polska ekonomia kompletnie sie wylozy. Zastanawiam sie czy mial pan kiedykolwiek jakies kursy ekonomii, jesli tak to chyba byly kursy ekonomii marksistowskiej. Radze jechac do Korei Polnocnej, tam napewno gwarantuja prace kazdemu. Po pobycie w Korei Polnocnej dobrze by bylo pojechac do Korei Poludniowej gdzie nie gwarantuja nikomu pracy i mysle ze wedlug pana Korea Polnocna jest lepsza bo gwarantuje prace kazdemu a to ze ludzie w Korei Polnocnej sa juz o 10 cm nizsi niz w Poludniowej Korei to nie ma znaczenia bo przeciez maja gwarantowana prace.

 12. KrzysztofMazur
  8 lutego o godz. 23:55
  Ludzie będą zarabiać tyle, aby byli zdolni do wykupienia tego wszystkiego co wytworzą.
  No bo kto będzie konsumował te wszystkie produkty jeśli nie dostaną pieniędzy na ich kupno lub ich podział będzie tak zróżnicowany , iż jeden dostanie 1000 razy więcej niż fizycznie jest w stanie skonsumować a 1000 innych zaledwie na 50% tego co potrzebuje.
  Płaca ludzi to popyt zatem jaki jest sens wytwarzać więcej niż są oni w stanie kopic.
  Jakiż jest tez sens, by nieliczni otrzymywali więcej niż są w stanie wydrukować ?
  Na problem trzeba patrzeć nieco dalej niż czubek własnego nosa.

 13. Errata:
  Płaca ludzi to popyt zatem jaki jest sens wytwarzać więcej niż są oni w stanie KUPIĆ.
  Jakiż jest tez sens, by nieliczni otrzymywali więcej niż są w stanie SKONSUMOWAĆ?

 14. Najlepszym gwarantem pracy w historii były łagry i obozy koncentracyjne.
  Czytam i dochodzę do wniosku, że jednak może być coś jeszcze gorszego dla Polski niż rządy PiS-u. Można się oczywiście śmiać z tych dywagacji, ale ostatnie doświadczenia mówią, że czarne scenariusze mogą się sprawdzać.

 15. jakowalski
  Gospodarka oparta na zasobach. (nauka + surowce)
  Pomysł już jest, aczkolwiek marginalizowany z całą stanowczością.
  To tyle…

 16. Witold,
  Dlaczego w kapitalizmie rynkowym ludzie nie mają pracy? Skąd się bierze w kapitalizmie rynkowym bezrobocie? Wyjaśniałem już na tym blogu, że bezrobotni potrzebni są w kapitalizmie do tego, aby byli oni „biczem” na pracowników zatrudnionych, aby w ten sposób kontrolować poziom płac realnych, nie dopuszczając tym samym aby one wzrosły, a więc aby zmalały tym samym zyski kapitalistów.
  Wyjaśnił to już zresztą dawno twemu, w latach 1940., Michał Kalecki pokazując w eseju „Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia”, że w interesie prywatnych pracodawców jest istnienie bezrobocia, aby w ten sposób mieć dostęp do tzw. rezerwowej armii bezrobotnych, czyli zasobu siły roboczej, gotowej do podjęcia jakiejkolwiek pracy (patrz wpis Gospodarza blogu). Kalecki pokazał także że państwo powinno więc konkurować na rynku pracy z pracodawcami prywatnymi, jako że prywatny biznes jest z defincji zainteresowany istnieniem bezrobocia a więc rynek pracy pozostawiony samemu sobie będzie zawsze rynkiem z nadwyżką podaży nad popytem, czyli rynkiem w stanie permanentnej nierównowagi. Oczywiście, prywatny biznes bardzo się jednak boi takiej interwencji państwa, a więc robi on wszystko, aby jej zapobiec, na przykład przekonując, przy pomocy także takich usłużnych idiotów jak ty i przez kontrolowane przez siebie opiniotwórcze media, że państwo powinno trzymać się od gospodarki z daleka.
  Poza tym, to ponieważ postęp techniczny jest pracooszczędny, a więc „zjada” on kolejne miejsca pracy. Innymi słowy: pracooszczędny ze swej natury postęp technologiczny powoduje, że niedługo już pracy dla ludzi nie będzie, jako że na skutek automatyzacji, w tym szczególnie robotyzacji i komputeryzacji oraz postępów w doskonaleniu sztucznej inteligencji (AI) maszyny przejmą niebawem praktycznie wszystkie produktywne prace, w tym też umysłowe, i to nawet twórcze.
  Pamiętajmy też, o tym, że kapitalizm generuje bezrobocie przy okazji generowania kryzysów nadprodukcji i część tego bezrobocia „cyklicznego” („koniunkturalnego”) zawsze pozostaje (ekonomiści nazywają to, przez analogię ze zjawiskiem fizycznym, „histerezą”), a więc bezrobocie w kapitalizmie rynkowym istnieje nawet podczas fazy prosperity (dobrej koniunktury) jako że spora część miejsc pracy utraconych podczas recesji zastępowana jest maszynami, a czego dowodzą także statystyki bezrobocia.
  Poza tym, to w interesie pojedynczego kapitalisty leży obniżka płac która przecież obniża koszta produkcji i tym samym zwiększa zysk na poziomie pojedynczej firmy, ale nie generuje przecież ta obniżka płac popytu na wytworzone dobra, a tylko go zmniejsza, a więc to, co pozornie jest dobre dla firmy, jest jednak w skali całej gospodarki źródłem kryzysu nadprodukcji – na rynku pojawia się coraz więcej towarów, ale coraz mniej ludzi jest na nie stać, jako że rośnie bezrobocie i spadają zarobki pracowników, a więc spada także i siła nabywcza konsumentów. Tak więc innowacyjny i pozornie rozgarnięty przedsiębiorca jest de facto generatorem kryzysu nadprodukcji, który ostatecznie doprowadzi do upadku kapitalizmu. Jest on więc bohaterem, jako że, choć nieświadomie i wbrew swoim intencjom, jego działanie prowadzi do zniszczenia kapitalizmu od wewnątrz.

 17. Krzysztof Mazur 8 lutego o godz. 23:55 1595
  1. Nie pisz bzdur, że wszyscy mają dziś w Polsce pracę. To, że jakaś firma poszukuje pracowników i to za bardzo niskie wynagrodzenie, nie jest przecież dowodem na brak bezrobocia. Poza tym, to Lidl oferuje dziś miejsca pracy, ale w każdej chwili może on te miejsca zlikwidować, np. przez automatyzację kas.
  2. Poza tym, to nikt nie ma przecież zamiaru w tym proponowanym przez red. Wosia rozwiązaniu zmuszać kogokolwiek do pracy, ale na pewno pracujący na czarno wolał by zagwarantowaną pracę państwowa, z ubezpieczeniem od konsekwencji wypadku przy pracy, niż pracę „na czarno”, która jest przecież bardzo niepewna i przed wszystkim nie daje zabezpieczenia od konsekwencji wypadku przy pracy, choroby zawodowej i nie daje w przyszłości emerytury oraz może być ona wymówiona dosłownie z minuty na minutę, be żadnej możliwości odwołania.
  3. Nie pisz też bzdur, że interwencjonizm wydłużył kryzys w USA. To przecież zbyt późno, dopiero po śmierci dyktatora Piłsudskiego, wprowadzony interwencjonizm, spowodował, ze ten kryzys trwał najdłuższej w Polsce. Maksymalizacja zysku, która jest przecież fundamentem kapitalizmu rynkowego, przynosi przecież tylko krótkotrwałe korzyści kapitalistom, ale w dłuższym okresie czasu powoduje ona cykliczne kryzysy nadprodukcji, które szkodzą także i klasie kapitalistów oraz oczywiście klasie ludzi pracy.
  4. Pamiętajmy też, że cykliczne kryzysy nadprodukcji biorą się w kapitalizm rynkowym z jego z fundamentalnych właściwości: z pogoni za zyskiem, z produkowania dla zysku a nie dla zaspokojenia potrzeb konsumentów i z prywatnej własności kapitału.
  5. Bezpośrednią przyczyną Wielkiego Światowego Kryzysu lat 1930 była zaś orgia spekulowania akcjami, która odbywała się po I wojnie światowej na giełdach USA, a szczególnie Nowego Jorku. Wymyślono wtedy sprzedaż akcji na kredyt i to właśnie rozłożyło giełdę nowojorską, jako że banki dawały wtedy praktycznie każdemu pożyczki na zakup akcji, a więc ich cena wzrastała niewspółmiernie wysoko w stosunku do ich realnej wartości, a taka bańka spekulacyjna to przecież zawsze pęka i wreszcie pękła ona pod koniec 1929 roku. Brak nadzoru państwa nad giełdą i bankami okazał się więc tragiczny dla kapitalizmu.
  6. Poza tym, to bank centralny musi pobudzać popyt, jako że kapitalizm rynkowy jest zawsze gospodarką niedoborów, a szczególnie zaś gospodarką niedoboru popytu, jako że w interesie pojedynczego kapitalisty leży obniżka płac która przecież obniża koszta produkcji i tym samym zwiększa zysk na poziomie pojedynczej firmy, ale nie generuje przecież ta obniżka płac popytu na wytworzone dobra, a tylko go zmniejsza, a więc to, co pozornie jest dobre dla firmy, jest jednak w skali całej gospodarki źródłem kryzysu nadprodukcji – na rynku pojawia się coraz więcej towarów, ale coraz mniej ludzi jest na nie stać, jako że rośnie bezrobocie i spadają zarobki pracowników, a więc spada także i siła nabywcza konsumentów. Tak więc innowacyjny i pozornie rozgarnięty przedsiębiorca jest de facto generatorem cyklicznych kryzysów nadprodukcji, który ostatecznie doprowadzą do upadku kapitalizmu. Jest on więc bohaterem, jako że, choć nieświadomie i wbrew swoim intencjom, jego działanie prowadzi do zniszczenia kapitalizmu od wewnątrz.

 18. Kosal,
  1. Nie pisz bzdur, że w PRLu nie było nic do kupienia. Nie było nic do kupienia tylko podczas festiwalu „solidarnościowych” strajków z początku lat 1980. i okresu późniejszej blokady ekonomicznej ze strony Zachodu, które zniszczyły wówczas polską gospodarkę i zdestabilizowały polskie społeczeństwo.
  2. Poza tym, to państwo jest z reguły najlepszym pracodawca, jako że przestrzega prawa i nie zalega z wypłatami.
  3. Nie jest też prawdą, że państwowe firmy są mniej efektywne niż prywatne. Przecież bardzo dużo prywatnych firm działa źle – moim zdaniem olbrzymia ich większość (jakieś 90% z sektora MŚP, jako że ich właściciele po prostu nie mają kwalifikacji aby nimi zarządzać a nie stać ich jest na zawodowych menedżerów). Firmy nie dzielą się bowiem na państwowe i prywatne a tylko na dobrze i źle zarządzane. Poza tym, to jaka jest granica między firmą państwową a prywatną? Wiele razy już pisałem, że znaczna ilość amerykańskich przedsiębiorstw jest de facto państwowa. Są to takie wielkie firmy jak na przykład Boeing, General Dynamics, Intel, Lockheed Martin, Northrop Grumman czy Raytheon, których albo głównym odbiorcą jest rząd USA albo też rząd USA finansuje większość prac badawczo-rozwojowych tych przedsiębiorstw, a w ich radach nadzorczych zasiadają z reguły abo emerytowani wojskowi wysokiej rangi, albo też emerytowani wysocy urzędnicy państwowi.
  4. Co do rozważań, jaki powinien być udział własności państwowej i prywatnej, to od dawna wiadomo, że państwo powinno mieć pełną kontrolę nad infrastrukturą, czyli nie tylko nad drogami, kolejami, lotniskami, portami oraz kanałami, ale także nad infrastrukturą telekomunikacyjną, szkolnictwem i ochroną zdrowia oraz kontrolować największe przedsiębiorstwa, które przecież nawet jeśli są formalnie prywatne, to nie mają one dziś konkretnego właściciela, a więc kontrolę nad nimi sprawuje z reguły ich dyrekcja, jako że właściciele akcji tych spółek są zbyt rozproszeni, a tym samym nie są oni w stanie kontrolować przedsiębiorstw (spółek), których są oni formalnymi właścicielami. Sporo pisał na ten temat nieżyjący już niestety J.K.. Galbraith, i do jego dzieł odsyłam tu ciebie.
  5. Poza tym, to bez własnej silnej państwowości, bez sektora strategicznych firm państwowych, a więc bez własnej myśli technicznej i bez własnej nauki, które z definicji muszą być wspomagane przez państwo (jako że prywatny sektor inwestuje tylko w doraźne zyski) to każdy kraj, nie tylko Polska, skazany jest na klęskę: najpierw gospodarczą, a później w innych wymiarach.
  6. Co do Korei:
  Sukces Korei Południowej polega zaś głównie na tym, że jest ona dotowana od lat przez USA, jako „okno wystawowe” Zachodu w swym regionie. Poza tym, to skąd bierzesz te dane o tym, ze Koreańczycy z południa są wyżsi o dokładnie 10 cm od tych z północy? Odkąd to zresztą wzrost jest miernikiem zdrowia? Podaję więc oczekiwaną długość życia według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
  Korea Płd. 82.3 (K 85.5 M 78.8)
  Korea Płn. 70.6 (K 74.0 M 67.0)
  Dla porównania:
  USA 79.3 (K 81.6 M76.9)
  Kuba 79.1 ( K 81.6 M 76.9)
  Polska 77.5 (K 81.3 M 73.6)
  Jak widać, to ta podobno biedna, komunistyczna Kuba ma taką samą oczekiwana długość życia jak podobno bogate, kapitalistyczne USA.
  7. Na koniec – w Korei Południowej de facto gwarantują pracę każdemu, jako że, jak to już pisałem, Korea Południowa jest „oknem wystawowym” Zachodu w swoim regionie. Gwarantują oni więc tam pracę każdemu, tak jak to było kiedyś w Niemczech Zachodnich” (NRF) przed upadkiem NRD. Do tego czasu w NRF nie było praktycznie bezrobocia, ale po upadku NRD tylko przy pomocy sztuczek statystycznych udaje się władzom utrzymać bezrobocie w Niemczech na poziomie nieco tylko poniżej 10% siły roboczej. Proszę popatrzeć na statyki bezrobocia.

 19. Witold 9 lutego o godz. 10:00 1600
  W PRLu NIE było łagrów i obozów koncentracyjnych i nie było także bezrobocia.
  Nie bądź więc tanim demagogiem.

 20. Kosal 9 lutego o godz. 6:43
  Ile razy mam ci jeszcze powtarzać, że Korea Północna od dawna jest państwem (neo)feudalnym, z dziedzicznym tronem dynastii Kimów i z ideologią nie marksistowską, a samowystarczalności (dżucze) oraz kultem „wiecznie żyjącego” prezydenta (de facto króla albo nawet cesarza) Kim Ir Sena? Nie uprawiaj więc taniej demagogii. 🙁

 21. Kosal 9 lutego o godz. 6:43 1597
  1. Marksizm jest wciąż aktualny, a teoria ekonomiczna Marksa przeżywa dziś swój renesans na Zachodzie, jako że jest ona coraz częściej studiowana tamże jako naturalna reakcja na kompromitację dotychczas dominującej na zachodnich uniwersytetach szkoły neoklasycznej. Teoria ekonomiczna Marksa jako jedyna wyjaśnia bowiem przyczyny obecnego kryzysu kapitalizmu, czyli w wielkim skrócie produkowanie dla zysku, a nie dla zaspokajania potrzeb konsumentów, co naturalnie prowadzi do cyklicznych kryzysów nadprodukcji i bezrobocia, jako skutku nadprodukcji – nie ma przecież sensu zatrudniać ludzi przy produkcji, skoro są ogromne zapasy niesprzedanych towarów.
  Poza tym, to brew temu, co twierdzi ortodoksyjna teoria ekonomii, ludzie nie postępują racjonalnie w gospodarowaniu. Najlepiej to jest widać na przykładzie kapitalistów, którzy są praktycznie zawsze za obniżką płac roboczych, mimo iż ta obniżka uderza głównie w nich, jako że obniżając płace obniżają oni tym samym popyt, a więc też i swoje własne zyski. Zapominają oni o tym, że ich klientami są ludzie zatrudnieni u innych kapitalistów. Tak to prywata i egoizm rozwala kapitalizm.

 22. Kosal 9 lutego o godz. 6:43 1597
  1. Marksizm jest wciąż aktualny, a teoria ekonomiczna Marksa przeżywa dziś swój renesans na Zachodzie, jako że jest ona coraz częściej studiowana tamże jako naturalna reakcja na kompromitację dotychczas dominującej na zachodnich uniwersytetach szkoły neoklasycznej. Teoria ekonomiczna Marksa jako jedyna wyjaśnia bowiem przyczyny obecnego kryzysu kapitalizmu, czyli w wielkim skrócie produkowanie dla zysku, a nie dla zaspokajania potrzeb konsumentów, co naturalnie prowadzi do cyklicznych kryzysów nadprodukcji i bezrobocia, jako skutku nadprodukcji – nie ma przecież sensu zatrudniać ludzi przy produkcji, skoro są ogromne zapasy niesprzedanych towarów.
  2. Poza tym, to brew temu, co twierdzi ortodoksyjna teoria ekonomii, ludzie nie postępują racjonalnie w gospodarowaniu. Najlepiej to jest widać na przykładzie kapitalistów, którzy są praktycznie zawsze za obniżką płac roboczych, mimo iż ta obniżka uderza głównie w nich, jako że obniżając płace obniżają oni tym samym popyt, a więc też i swoje własne zyski. Zapominają oni o tym, że ich klientami są ludzie zatrudnieni u innych kapitalistów. Tak to prywata i egoizm rozwalają kapitalizm.

 23. Jezus Chrystus już 2000 lat próbuje.

 24. @jakowalski
  „W PRLu NIE było łagrów i obozów koncentracyjnych i nie było także bezrobocia.”

  Powiem więcej „niebieskie ptaki” szły nawet do paki, bo roboty było w bród, a im i tak nie chciało się robić, ale korzystać z wielkich zdobyczy socjalizmu to i owszem.
  Wszystko było dobrze tylko nie wiedzieć czemu komuna zdechła

 25. Panie Redaktorze drogi. Nie daje Panu do myślenia fakt, że niejaki jakowalsk szczerze i Pana popiera. Dla mnie niezależnie od wygłaszanych teorii zaświeciłaby się w głowie natychmiast czerwona lampka 🙂

 26. A co Panowie macie tzw. kosę?

 27. Witold
  1. Nie we wszystkim zgadzam się z red. Wosiem i po co ci ten atak ad personam na moją skromną osobę?
  2. Komuna była tylko Paryska i została ona utopiona w morzu kwi przez kapitalistów, rękami najemnych żołdaków.
  3. ZSRR a więc pośrednio PRL rozwalił zaś Gorbaczow z Jelcynem przy pomocy Reagana, który ich zwyczajnie przekupił. Europejskie kraje socjalistyczne upadły więc, gdyż taka była wola ZSRR, a konkretnie jego przywódców z Gorbaczowem i Jelcynem na czele. PRL sam się po tym rozwiązał, tak jak ZSRR, jako że bezideowe już wówczas kierownictwo KPZR doszło do wniosku, pod kierownictwem Gorbaczowa, że zrobią dobry interes na rozbiciu ZSRR i na prywatyzacji z tym rozbiciem związanej. Samorozwiązanie się PZPR-u a co za tym idzie likwidacja PRL-u było zaś pochodną samorozwiązania się KPZR i ZSRR, a nie stanu gospodarki czy też finansów PRL-u. Zdechła zaś (dokładnie została rozszarpana na kawałki przez swych sąsiadów) I (szlachecka) i II (burżuazyjna) Rzeczpospolita.

 28. prospector 9 lutego o godz. 14:05 1609
  Jezus Chrystus od 2000 lat nie żyje.

 29. Witold 9 lutego o godz. 14:19 1610
  Podaj mi nazwisko choćby jednej osoby, która w PRLu „poszła do paki” za samo tylko bycie „niebieskim ptakiem”.

 30. Do tego równania- przewag kapitalizmu nad socjalizmem- wprowadziłbym jeszcze kilka zmiennych:
  -przestępczość
  -bezdomność
  -nędza
  -dostęp do usług publicznych
  -bezpieczeństwo

  Bez tego rachunek jest niekompletny.

  Zachwycanie sie produkcją, efektywnością, zyskiem jednostek, przysłania całość poziomu życia społeczeństwa, jego spójność.
  Żyłowanie wyników firmy kosztem ludzi, rodzi konkretne skutki dla kraju i społeczeństwa.
  A patologie kosztują…..

 31. Marks też.

 32. Witold
  Jeszcze parę uwag do twoich komentarzy:
  1. Gdyby nie Keynes i New Deal, to kapitalizm nie przetrwał by kryzysu z lat 1930. Socjalizm jako ideologia zaś powstał naturalnie na bazie kapitalistycznego wyzysku. A gdyby zresztą nie ta, tak przez ciebie nielubiana, „herezja” Keynesa i związany z nią New Deal, to kapitalizm dawno temu odszedł by by tam, gdzie od dawna jest jego miejsce, czyli do śmietnika historii.
  2. Kryzys z lat 1980. w polskiej gospodarce był zaś pochodną kryzysu na całym świecie, a dodatkowo, to CIA uznało wówczas, zresztą nie bez racji, Polskę za najsłabsze ogniwo w Bloku Wschodnim, ze względu na znaczną religijność, a więc także i słabość intelektualną Polaków oraz na silny w Polsce sektor prywatny, szczególnie w rolnictwie i usługach (błędy Gomułki pogłębione przez Gierka). Przecież gdyby nie Reagan i jego, oraz jego poprzednika, czyli Cartera (Brzeziński!), poparcie dla KORu i Solidarności, to nie byłoby w latach 1980. tego festiwalu strajków i późniejszej blokady ekonomicznej ze strony Zachodu, które zniszczyły wówczas polską gospodarkę i zdestabilizowały polskie społeczeństwo. Nie było by więc także planu Balcerowicza i klęsk, które z niego wynikły, w tym ogromnego bezrobocia, zapaści demograficznej i masowej ucieczki Polaków z Polski. Wiadomo jest przecież, że prezydent Reagan przechwalał się prywatnie, że to właśnie na jego polecenie kardynałowie wybrali Karola Wojtyłę na papieża oraz faktem jest przecież to, że w wyborze Wojtyły na biskupa Rzymu maczała swe długie a brudne ręce CIA. Stąd też to późniejsze całkowite oddanie Watykanu kierowanego przez Wojtyłę na usługi Waszyngtonu, które zakończyło się utratą wpływów kościoła rzymskiego w prawie całej Europie, z wyjątkiem właściwie tylko Polski i być może Malty.
  3. Co do epoki Gierka – był to już wyraźnie nawrót do kapitalizmu, tyle że do kapitalizmu państwowego, próba zrobienia w Polsce czegoś, co zaraz później zrobili u siebie Chińczycy, tyle że w Polsce to się nie udało ze względu na to, ze już na początku lat 1970. wybuchł na świecie kryzys energetyczny spowodowany bezpośrednio poparciem Zachodu dla kolejnej agresji Izraela na swych arabskich sąsiadów, ale prawdziwą przyczyną tego kryzysu było wyczerpanie się możliwości rozwojowych kapitalizmu, spowodowane wyczerpywaniem się źródeł taniej energii i taniej siły roboczej oraz niedostatkiem popytu, typowym dla kapitalizmu rynkowego (produkcja dla zysku powodująca cykliczne kryzysy nadprodukcji). Kryzys ten rozłożył opartą na zachodnich kredytach „socjalistyczną” gospodarkę gierkowskiego PRL-u, a po niej także i gospodarkę ZSRR (tu kluczowe były jednak te, z góry przecież skazane na niepowodzenie,”reformy” Gorbaczowa, czyli tzw. pierestrojka i związana z nią zdrada stanu na najwyższym, czyli prezydenckim szczeblu w ówczesnym ZSRR).
  4. Kolejna wielka recesja, tym razem z roku 2008 zadała zaś wielu Amerykanom potrójny cios: uderzyła w ich pracę, ich emerytury i ich domy. Dom, zamiast być inwestycją, która miała starczyć na emeryturę lub na opłacenie dziecku studiów, stał się kulą u nogi. Miliony rodzin, którym po krachu na rynku nieruchomości odebrano domy, straciły nie tylko dach nad głową, ale także większość oszczędności. Zarządy banków zamiast zostać rozliczone z działań spekulacyjnych otrzymały zaś wielomilionowe premie. Mnóstwo ludzi z sektora finansowego i innych branż straciło bowiem kompas moralny, a więc można to określić tylko jednym mianem: demoralizacja. Zarządy banków, broniąc swojej pozycji posługiwały się zresztą cyniczną maksymą: „Nikt n i e p o w i n i e n nam ufać, każdy, kto nam ufa, jest głupcem”. Gdy niektóre stany próbowały rozliczyć banki za naruszenie prawa to niestety administracja Obamy stanęła temu na przeszkodzie. Coraz większa liczba Amerykanów z trudem zaspokaja więc swoje podstawowe życiowe potrzeby. O takich osobach mówi się, że żyją w ubóstwie. Odsetek ludzi znajdujących się w takiej sytuacji wzrósł w USA z 12,5% w roku 2007 roku do 15,1% w roku 2010. W 2012 r. liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie wynosiła w USA ok. 1,5 mln ok. 46 mln Amerykanów korzystało z bonów (kartek) na żywność. Granicą ubóstwa w tym okresie dla 4 osobowej rodziny był dochód 22 350 USD a dla samotnej matki wychowującej dwójkę dzieci ok. 17 500 USD. Załóżmy teraz, że w tej czteroosobowej rodzinie przynajmniej jedno dziecko chce ukończyć studia. Koszt jednego roku studiów nawet na niezbyt prestiżowym uniwersytecie wynosił w 1998 roku 22 500 USD, a w ostatnim roku 28 000 USD. Studentom pozostają więc tylko kredyty, które spłacają przez lata i nie podlegają one umorzeniu nawet po ogłoszeniu bankructwa konsumenckiego. Oczywiście ktoś może odnieść inne wrażenie, bo te najbardziej prestiżowe uniwersytety mają programy dla studentów zagranicznych, którzy mogą czesnego nie płacić w ogóle. Poniosą jedynie koszty wyżywienia i akademika. Dla Amerykanów natomiast jest obciążenie bardzo duże.
  5. Gdy normy społeczne zmieniają się tak szybko jak obecnie, to wielu z nas traci orientację co do elementarnych zasad moralnych, mówi nam to coś ważnego o całym społeczeństwie. Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama obiecał „zmiany, które przywrócą wiarę”, po czym realizował politykę gospodarczą dla wielu Amerykanów będącą raczej dalszym ciągiem poprzedniej. Niektórzy nadal mogą nazywać to „państwem prawa”, ale w dzisiejszych Stanach Zjednoczonych dumny postulat „sprawiedliwości dla wszystkich” jest zastępowany skromniejszym hasłem „sprawiedliwości dla tych, których na nią stać”. System gospodarczy naznaczony takimi nadużyciami nie może przecież dobrze funkcjonować: oszustwa wypaczają gospodarkę i podważają zaufanie obywateli.
  6. Na koniec – studiowałem, i to całkiem niedawno temu, na najlepszych uniwersytetach Australii a później bywałem na najlepszych uczelniach UK i Niemiec jako profesor wizytujący (Visiting Professor) a więc wiem, że poziom nauczania na kierunkach humanistycznych i społecznych, w tym szczególnie ekonomii, bardzo się ostatnio obniżył na tzw. Zachodzie. Jak to już pisałem, nawet na Oxbridge dominuje dziś w ekonomii wulgarna, neoklasyczno-monetarystyczna szkoła, zajmująca się tylko zjawiskami zachodzącymi na powierzchni rynku, a nie interesująca się przyczynami bezrobocia, biedy czy też cyklicznych kryzysów gospodarczych, a podobnie jest też na najlepszych wydziałach ekonomii w USA, gdzie wolnorynkowa doktryna jest w zasadzie jedyną uznawaną przez profesurę. Tak więc nawet ukończenie kierunku społecznego albo też humanistycznego na czołowej uczelni zachodniej nie uodparnia dziś od przyjmowania owych wątpliwych „prawd” i od zrobienia sobie wody z mózgu.
  Pozdrawiam.

 33. Prospector 9 lutego o godz. 15:47 1617
  Nie żyją też ikony liberalizmu takie jak np.: John Locke, Monteskiusz, Adam Smith, Thomas Hill Green, Tomasz Paine, John Stuart Mill, Icek Berlin, John A. Hobson, Leonard T. Hobhouse, Milton Friedman, Friedrich Hayek i Ludwik von Mises.

 34. wiesiek59 9 lutego o godz. 15:20 1616
  RACJA!

 35. http://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-luty-2017.html
  ============

  Przydatne, do rozważań…..

  Zabawa w wartościowanie systemów, powinna zacząć się od momentu zerwania z parytetem złota.
  To umozliwiło nieskrępowaną kreację dolara i ekspansję kredytową.
  Kraje zachodnie zaczęły rosnąć- pod zastaw przyszłości…..
  Szok naftowy dodatkowo nakręcił boom kredytowy.
  Kraje naftowe nie miały pomysłu co robić z nadmiarem petrodolarów.
  Więc za pomocą zachodnich banków udostępniano krajom rozwijającym się tanie linie kredytowe, prawie na siłę.

  Wywołało to potężną inflację i skok oprocentowania.
  W przypadku Polski, bodaj z 7 na 20%.
  Taka zmiana parametrów spowodowała niespłacalność długu.
  Projekty gospodarcze nie przewidywały tak drastycznej zmiany warunków.

  Co wiemy obecnie?
  Jedynie kraje z gospodarką planową, silnie kontrolowaną przez rząd, osiągnęły sukces gospodarczy, polepszenie się poziomu życia ogółu społeczeństwa.
  Te które pozostały wolnorynkowe, wyhodowały sobie co najwyżej wąską grupę bajecznie zamożnych oligarchów, będących właścicielami krajów.

  Wolny rynek na poziomie MiŚ jest sensowny.
  Na poziomie strategicznym, ponadnarodowym, takie firmy konkurować nie mogą- nie te zasoby…

 36. Panowie wolnorynkowcy…..

  Jeżeli kilka firm wyprodukuje kilka miliardów komórek, to część z nich nie znajdzie nabywcy. Producent splajtuje- o ile nie dostanie wsparcia rządowego.
  Produkt niesprzedany, to kolosalne marnotrawstwo materiałów, energii, pracy.
  Niewiele jest dziedzin które dają pewny zysk i są długofalowo opłacalne.
  Fundusze emerytalne mają coraz większe problemy z lokowaniem składek na długi okres.
  Bankructwa zaczynaja być na porządku dziennym, pozbawiając emerytów podstaw bytu.
  To Nowy Wspaniały Świat?

 37. Niedowiarkom, tudzież piewcom przewag kapitalizmu, poleciłbym spacerek głównymi ulicami miast, lub obejrzenie jakiegokolwiek bloku reklamowego naszej TV.
  Znajdziecie tam jednolity w sumie przekaz.
  Te szyldy i sponsorzy reklam, to główni beneficjenci przemian.

  Lombardy, kredytodawcy na lichwiarski procent, banki, firmy pożyczkowe.
  Tyle że nie jest to PRODUCENT czegokolwiek, tylko pasożyt tuczący się krwawicą biedaków.
  A wyprodukowała go i hołubi nędza, do jakiej doprowadziły ludzi w ilości jakichś 40%, te wspaniałe kapitalistyczne przemiany w naszym kraju.

  Armia takich pasożytów żerujących na ludziach za prowizję od sprzedaży, wyniku finansowego, naciągniętej na zakupy staruszki, to może nawet kilka milionów „pracowników”.
  Doliczając ochroniarzy, pracowników call center, mistrzów sprzedaży bezpośredniej.

  Za chwilę, skończą się emeryci, osoby o konkretnych dochodach wypracowanych w czasach pełnego zatrudnienia.
  Na kim będą żerować te ścierwojady?
  Ludziach na umowę o dzieło?

 38. Znowu zajechało komuną najgorszego sortu.Zagwarantować to możn śmierć, ale nie pracę. Pomijam systemy totalitarne z przymusowymi obozami pracy.

  Co innego gdy jakieś rządy tworzą w szczególnych sytuacjach programy zatrudnienia i robót publicznych, a co innego, gdy w konstytucjach zapisują jakiś idiotyczną gwarancję (obowiązek) pracy.

 39. Taak..szczęściem mam już blisko.
  Wnuków żal.
  NYT b.duszoszczypatielno opisuję niedolę młodych Europejczyków,świetnie wykształconych w pogoni za pracą a właściwie za godnością.
  Trochę w tym smrodku ,że może „trumpizm” by się przydał,chociaż NYT Trumpa zwalcza bezwzględnie.
  Ja jestem za krótki by red Wosia zaprotegować do NYT.
  Był jednak taki co Sierakowskiego do NYT zaprotegował.. sic !
  W każdym razie warto przeczytać
  https://www.nytimes.com/2017/02/09/business/europe-jobs-economy-youth-unemployment-millenials.html?hp&action=cl

 40. Mam nadzieję, że jakowalski sam siebie czyta bez przerwy, bo inaczej by zabrakło czytelnika. Zabawne jest to, że najpierw pomstuje pan na ‚spekulację na giełdzie’, a potem zachwala przyczynę owej spekulacji w postaci wpuszczenia pustego pieniądza do banków przez FED. Bareizm w czystej postaci.

 41. @wiesiek59

  Te niesprzedane komórki sprzeda syndyk masy upadłościowej i żadnego marnotrawstwa nie będzie. Jeśli firma produkuje niepotrzebne towary, to należy ją zlikwidować, a nie kontynuować niepotrzebną produkcję marnotrawiącą zasoby. Każdą liczbę towarów można sprzedać obniżając ceny. Nie każdą można jedynie wyprodukować. Nie istnieje ‚brak popytu’, najwyżej ceny mogą być za wysokie.

 42. KrzysztofMazur
  9 lutego o godz. 21:29 1627

  Przetrwają silni, plankton zostanie pożarty…..
  Aż na końcu tej ewolucyjnej drogi, pozostaną oliigo, albo monopole.
  A w tak zwanym miedzyczasie, mnóstwo ludzi straci podstawy bytu.
  Cóż, niedostosowani, albo zatrudniający się w nieodpowiedniej firmie, zginą?

  Ekstrapolując, unicestwić można połowę populacji, bez szkody dla produkcji.
  Jak wpłynie to na KONSUMPCJĘ?

  Nie jest też prawdą, że każdą ilość towaru można sprzedać.
  Istnieje bariera popytu, czy zapotrzebowania.
  Przerobienie wszystkich na homo consumerus, jest niemożliwe.
  Nie każdemu potrzebne do życia jest z pięć posiadłości, i 15 samochodów…….
  Kolekcjonerzy zegarków, to też promile populacji.

 43. wiesiek59
  9 lutego o godz. 22:18
  Trzeba uświadomić sobie, że nie wszystkie zasoby, z których korzystamy są odnawialne. Już obecnie, gdyby przeciętny poziom konsumpcji w świecie osiągnął ten, jaki mają kraje rozwinięte wówczas zużycie zasobów naturalnych byłoby o 50% wyższe od tego, co Ziemia jest zdolna odtworzyć.
  A przecież liczba ludności świata w ciągu ostatnich 60 lat wzrosła 2,5-krotnie a zdolności odtworzenia zasobów maleją.

 44. Szanowny Redaktorze
  Proszę porzucić wynurzenia tego Anglika i przeczytać jeden z ostatnich felietonów
  swojej redakcyjnej koleżanki Joanny Solskiej.
  Opisuje ona jak nasze państwo daje pracę w szpitalach i jak te miejsca pracy chroni i czyim
  to jest kosztem.Oczywiście w państwowych placówkach.
  Polska jest w czołówce europejskiej pod względem ilości łóżek szpitalnych na 1000 mieszkańców.Tych łóżek ,zupełnie niepotrzebnych, pilnuje zbędny personel medyczny .
  I tak na niektórych oddziałach położniczych rodzi się jedno dziecko co drugi dzień.
  Na oddziałach okulistycznych kładzie się pacjenta na kilka dni przed operacją zaćmy żeby
  uzasadnić istnienie łóżka.
  To jest własnie praca gwarantowana przez państwo.
  Efektem tego jest np.zamknięcie wspaniałego,nowoczesnego ,super wyposażonego,
  prywatnego szpitala położniczego w Łodzi, który nie dostał kontraktu z NFZ .
  Dyrektor łódzkiego NFZ nie owijał w bawełnę i otwarcie powiedział ,że podpisanie
  kontraktu spowoduje zwolnienia w państwowym, stareńkim szpitalu tzw.Matce Polce.
  Mam dla Pana przyjacielską radę.
  Gdyby przypadkiem w Matce Polce rodziło się Pana dziecko to radzę zabrać z sobą kij bejsbolowy do obrony; taką szpital ma ”renomę”
  Praca gwarantowana przez państwo to jest tylko i wyłącznie dojenie zdrowej
  części gospodarki na utrzymanie patologii np.takiej jak etaty w górnictwie.
  To jest tak oczywiste ,że nawet nie chce mi się pisać.

  Ma Pan jedną cechę której naprawdę zazdroszczę.Bezstresowe podejście do wydawania
  pieniędzy.Cokolwiek Pan nie wymyśli na wszystko starcza Panu kasy.I w ogóle pieniądze
  nie są żadnym problemem.
  Radzę założyć firmę i leczyć tych okropnych kapitalistów ze stresu, jakiego nabawiają się
  przez ciągłe kombinowanie jak zarobić i wydać ,żeby utrzymać się na powierzchni.

 45. @Rafał Woś

  Jeden z kilku mocno niedouczonych i bardzo mało oczytanych a nieprzerwanie Pana tu atakujących internautów napisał ostatnio: „Ma Pan jedną cechę której naprawdę zazdroszczę”.
  On z kolei ma wiele cech, których Pan zdecydowanie nie powinien mu zazdrościć. Jedną z nich jest coś z rycerza: zakuty łeb.

 46. antónio
  10 lutego o godz. 1:18
  Weź pod uwagę fakt, iż wtedy gdy budowano Szpital Matki Polki właśnie w Łodzi było to „miasto kobiet” – zagłębie przemysłu włókienniczego, który padł, bo z Chin było taniej.
  Od 1988 roku liczba mieszkańców Łodzi zmniejszyła się o 150 tyś. osób czyli cofnęła się do poziomu 1959 roku.
  Ponadto inny jest cel działania służby zdrowia.
  Jest to, używając porównania do przemysłu, ” ludzka służba utrzymania ruchu”.
  Lecz w przemyśle służba utrzymania ruchu jest premiowana od sprawności maszyn – im mniej awarii czyli mniej pracy tym wyższe premie. Lecz nasi pracownicy słuzby zdrowia są wynagradzani od ilości pracy a właściwie leczenia.
  Oznacza to, ze im więcej chorych tym „lepszy biznes” zatem nie mają żadnego interesu w tym aby ludzie byli zdrowi.
  W dawnych Chinach ponoć obowiązywała zasada, ze lekarz miał płacone za zdrowych podopiecznych a chorych musiał leczyć na własny koszt.
  Chińczycy uważają , ze dobry lekarz to taki, który nie dopuści by jego podopieczny nie zachorował, lekarz to ten, który wyleczy chorego z przewlekłej choroby a ten, który tylko leczy to nie jest żaden lekarz.
  Który model służby zdrowia Tobie bardziej odpowiada – tej, która dba o to, byś nie zachorował czy tej, która z leczenia Ciebie ( nie zawsze skutecznego ) czerpie wielkie zyski niezależnie od efektu ?
  Ten pierwszy model odpowiada potrzebom ludzkim, ten drugi – regułom kapitalizmu.

 47. Errata
  „Chińczycy uważają , ze dobry lekarz to taki, który NIE dopuści by jego podopieczny NIE zachorował… ” Oczywisty bład – podwójna negacja oznacza potwierdzenie, zatem powinno być – ” NIE dopuści (….) by zachorował”

 48. Jeszcze raz do neokomunistów czy neomarksistów, a może neosocjalistów. Nie chcę was obrażać, ale gdzieś dokoła tych pojęć wasze poglądy się kręcą. Nie twierdzę, że kapitalizm, wolny rynek rozwiąże wszystkie bolączki czy też problemy człowieka, bo te problemy człowiek musi sam rozwiązywać. Pan Bóg wyganiając ludzi z raju mówił, że lekko nie będzie od tej pory. Chodzi o to, żeby mieć jak najwięcej WOLNOŚCi w i ich rozwiązywaniu. Ta wolność nie może oczywiście ograniczać z kolei cudzej wolności i to jest jedyne ograniczenie wolności na jakie ja się możemy zgodzić. Oczywiście nie ja wymyśliłem tę prostą maksymę. Ale z wolnością wiąże się także odpowiedzialność za swój los i jeśli człowiek odpowiednio nie zabezpieczy się (nauka, praca, wygrana w totolotka, a jakże itd) to może wylądować na dnie. Pytanie na ile powinniśmy być solidarni z ludźmi, którym się nie powiodło, ale z drugiej strony nie chcemy przecież troszczyć się o ludzi, którzy wykorzystując ustrój polityczny bądź naszą naiwność chcą żyć na cudzy koszt, bo tak wygodniej, bo tak lepiej.
  Rzecz dla mnie najważniejsza – tylko wolny rynek jest gwarancją liberalnej demokracji, powiem więcej – warunkiem koniecznym. Spójrzcie co w Polsce się dzieje. PiS wprowadza program socjalny na zasadzie rozdawnictwa pieniędzy i to nie jest przypadek, że jednocześnie przeprowadza zamach na demokrację, bo wie, że inaczej się nie da dłuższą metę.
  Na koniec za wieszczem.
  „Lepszy na wolności kęs był jaki niż w niewoli przysmaki”, ale co to były za przysmaki w okresie komuny.

 49. @antónio
  „I tak na niektórych oddziałach położniczych rodzi się jedno dziecko co drugi dzień.”

  Pomimo, czy dzięki 500+ ?
  Znaczy się, mogło być jeszcze gorzej? 🙂

 50. Witold
  10 lutego o godz. 8:52
  Partackie wykonanie nie dezawuuje projektu tylko wykonawcę.
  Marks wyraźnie pisał, że socjalizm zrodzi się w państwach rozwiniętego kapitalizmu z mocno rozwiniętym potencjałem wytwórczym.
  A gdzie powstał ?
  W krajach postfeudalnych, zapóźnionych w rozwoju o 100 – 200 lat.
  Czy przedstawiciele wielkoprzemysłowej klasy robotniczej, w dużej części wywodzący się ze środowiska „granatem oderwanych od pługa” byli właściwą siłą sprawczą przemian?

 51. @Witold
  A wyobrażasz sobie wielki koncern, gdzie każdy robi to, co sam uważa za najlepsze, nie ma żadnej określonej struktury, hierarchii, celu i strategii jego osiągnięcia ?
  Dlaczego zwolennicy neoliberalizmu odmawiają państwu prawa do stosowania się do zasad, reguł i metod działania obowiązujących w koncernach.
  Przecież państwo to wielki koncern działający w interesie jego obywateli a rząd to jego zarząd a Sejm – Rada Nadzorcza .

 52. Rozumiem,ze teoretyzowanie najlepiej wychodzi.Gorzej z praktyką.Jak na razie wszystkie nacje i bloki krajów usiłujące sie wzorować na marksizmie albo musiały sie zreformować albo pozostały w stagnacji.Ogólnie rzecz biorąc nic z tego nie wyszło.To jest fakt niezaprzeczalny.I od tego należy zacząć a nie zaklinać rzeczywistość.

 53. @ kaesjot
  „Partackie wykonanie nie dezawuuje projektu tylko wykonawcę.”
  Historia udowodnił tysiąckroć, że to jest „partacki” projekt. Próba „wyhodowania” wykonawcy tego projektu kosztowała istnienie milionów ludzi, a i tak ten projekt zdechł sam z siebie.

  Kto ci karze pracować w koncernie czy korporacji. Możesz założyć spółdzielnię albo nawet PGR. Możesz założyć firmę, być pracobiorcą albo jak red. Woś żyć całkiem niieźle z krytykowania wolnego rynku i kapitalizmu. Oczywiście, życie z krytyki komunizmu w komuniźmie było i jest niemożliwe. Samo życie w takich razach kończyło się przed plutonem egzekucyjnym.
  Teraz można być odważnym w krytyce kapitalizmu i bardzo dobrze. To jest wartość wolności.
  Komuna to był jeden jak pisał genialny Grzegorz Ciechowski kombinat w którym było się nic nie znacącą cegiełką.

 54. Krótki fragment z najnowszego tekstu Naszego Gospodarza zatytułowanego „Czarna księga patologii polskiej pracy”:

  „Takie rozwiązania są jakby żywcem wyjęte z czasów dickensowskiego wczesnego kapitalizmu i absolutnie nie mogą mieć miejsca w Unii Europejskiej pod koniec drugiej dekady XXI wieku!
  Niestety takie przypadki istnieją i (znowu niestety) aż tak bardzo nie dziwią. Nakładają się tu dwa problemy. Pierwszy to patologiczne otoczenie polskiego rynku pracy, które towarzyszy nam od prawie trzech dekad. Chodzi o rzeczywistość, w której im niżej na drabince społecznej, tym częściej ochrona wynikająca z kodeksu pracy jest fikcją. Do tego dochodzi mentalność pracodawców, którzy przez całe lata byli utrzymywani w przekonaniu, że „tworzą” miejsca pracy i za to społeczeństwo powinno być im ogromnie wdzięczne, a nie wybrzydzać na jakość tychże miejsc pracy”.

  Całość pod linkiem:

  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1693644,1,polacy-wyzyskuja-ukraincow-kolejny-rozdzial-w-czarnej-ksiedze-polskich-patologii-pracy.read

  „To jest wartość wolności” jak napisał na tym blogu pewien nie grzeszący wiedzą i umiejętnością myślenia jegomość.
  Redaktorze Woś, proszę się cieszyć, że za swoje poglądy nie skończy Pan „przed plutonem egzekucyjnym”.
  Bo taki np. genialny Grzegorz Ciechowski to „za komuny” prawie ciągle siedział w pierdlu a gdy go na chwilę wypuścili to płyty biedaczysko musiało nagrywać i wydawać w drugim obiegu.
  A gdzie Ciechowski z kolegami z zespołu REPUBLIKA (wcześniej RES PUBLICA) prowadzili bardzo wzmożoną działalność koncertową czym zdobyli sobie ogromną rzeszę zwolenników w całej Polsce? Pewno w pace – jak wiadomo „za komuny” praktycznie wszyscy tam siedzieli…

 55. kaesjot
  10 lutego o godz. 7:55 1632
  ”Weź pod uwagę fakt, iż wtedy gdy budowano Szpital Matki Polki właśnie w Łodzi było to „miasto kobiet” – zagłębie przemysłu włókienniczego, który padł, bo z Chin było taniej”

  Stanowczo dementuję te informacje.Nie było to ”miasto kobiet” tylko miasto
  kobietopodobnych zombi, stojących przy maszynach rodem z Ziemi Obiecanej i w systemie
  trzyzmianowym produkujących perkale, których nie chciał kupować nawet ZSRR.
  Przemysł nie upadł, tylko przeniósł się do mniejszych ,prywatnych zakładów
  gdzie na nowoczesnych, włoskich maszynach produkuje się piękne wyroby nadążające za wymaganiami rynku.Dot.to zarówno dzianin jak i przędzy.Trudno to zauważyć bo kominy
  już nie dymią.
  Gdyby państwo nie gwarantowało pracy personelowi w Matce Polce to i na tym polu
  mogłoby coś się zmienić z korzyścią dla kobiet i dzieci.

 56. Witold
  10 lutego o godz. 9:26 1635
  ”„I tak na niektórych oddziałach położniczych rodzi się jedno dziecko co drugi dzień.”
  Pomimo, czy dzięki 500+ ?
  Znaczy się, mogło być jeszcze gorzej? ”’

  Z 500+ należy raczej wiązać wielkość parkingów przed szpitalami.

 57. @kaesjot
  10 lutego o godz. 7:55 1632

  „Weź pod uwagę fakt, iż wtedy gdy budowano Szpital Matki Polki właśnie w Łodzi było to „miasto kobiet” – zagłębie przemysłu włókienniczego, który padł, bo z Chin było taniej”.

  Drogi internauto „kaesjot”. Czy ty naprawdę nie rozumiesz, że wtedy w Polsce żyli tylko – jak ci to wytłumaczył przed chwilą pewien bardzo uczony mąż – „kobietopodobne” i „mężczyznopodobne” zombi?
  Co prawda ci „człowiekopodobni” zombi kręcili filmy na światowym poziomie, robili teatr, którego nam wszyscy zazdrościli, tworzyli literaturę, o której możemy teraz tylko pomarzyć i wydawali czasopisma na niebotycznym – szczególnie jak porównamy je z dzisiejszą nadzwyczajną mizerią – poziomie a ogromne rzesze „kobietopodobnych” i „mężczyznopodobnych” zombi to oglądały i czytały.
  To przecież zupełnie nie to co teraz, kiedy kobiety i mężczyźni pełną gębą zdobywają wykształcenie w marnych szkołach i debilnych uczelniach, oglądają i czytają – jeżeli już – to głownie prymitywne pisemka o życiu „gwiazd” i szmirowate programy telewizyjne dla ćwierćinteligentów. Nawet czasopisma, które kiedyś prezentowały wysoką klasę i które jeszcze wychodzą (większość z nich już dawno padła) – np. POLITYKA i FORUM – zeszły na psy aby dostosować się do poziomu dzisiejszych zupełnie już zdebilizowanych odbiorców.
  Czy należy się więc dziwić, że „specjalizujemy” się teraz wyłącznie w przetwórstwie drewna i skóry oraz montażu obcego sprzętu AGD? A naszym przebojem eksportowym są drewniane trumny do samodzielnego montażu? O najlepszych naszych wyższych uczelniach dopiero w szóstej setce światowego rankingu już nie wspomnę…

 58. „„To jest wartość wolności” jak napisał na tym blogu pewien nie grzeszący wiedzą i umiejętnością myślenia jegomość.”

  Dobre 🙂 Jak dobrze z tego się pośmiać w ramach wartości wolności,chociż wiem, że w PRL-u po tych słowach nie byłoby mi tak wesoło

 59. Zachód musi konkurować z Azją.
  W produktywności, zyskowności, innowacyjności.
  Jakie są warunki tej konkurencji?
  Czy wprowadzimy:
  -pracę dzieci
  -brak norm ekologicznych
  -skoszarowanie pracowników, by byli dyspozycyjni
  -12 godzinny dzień pracy, bez świąt
  -bark urlopów
  -opieki zdrowotnej
  -emerytur

  Myslę że ciężko będzie przeskoczyć tą barierę.
  Takie warunki pracy i bytu funkcjonowały u nas w wieku XIX.
  Kilkaset tysięcy ludzi zginęło łącznie w strajkach i protestach, by wywalczyć zdałoby się normalne warunki, obowiązujące obecnie na zachodzie.

  Nawiasem mówiąc, prawie pełna wolność gospodarcza panuje na przeważającej powierzchni planety.
  Szczególnie gdy chodzi o elity plemienne, klanowe, wojskowe, czy polityczne.
  I jakoś nie kwitnie tam dobrobyt…..
  Dobrobyt natomiast kwitnie w krajach o gospodarce mieszanej i wysokich podatkach.

  Dziwne, że teoria nie idzie w parze z praktyką……

  Co do pieprzenia o wolności jako najważniejszej podstawie dobrobytu.
  Wolność zdychania z głodu, jest dość powszechnie spotykanym dobrem.

 60. wiesiek59 się radykalizuje.

 61. @wiesiek59
  10 lutego o godz. 16:10 1645

  „Wolność zdychania z głodu, jest dość powszechnie spotykanym dobrem”.

  Jak również wolność analfabetyzmu albo wtórnego analfabetyzmu czego nasz kraj doświadcza w ostatnim czasie.

 62. grzerysz
  10 lutego o godz. 17:24 1647

  Niektore wpisy świadczą o dość wąskich horyzontach, czy też braku wiedzy o świecie.
  Zachód i jego poziom życia jest w skali globu ewenementem.
  Zdobycze socjalne, czy sposób organizacji życia społecznego, również.
  Już sam fakt urodzenia się na zachodzie determinuje pewne aspekty życia i jego poziomu.
  Tłumaczenie, że 6/7 mieszkańców planety miało pecha urodzić sie gdzie indziej, jest zdaje się bezskuteczne.

  Poziom życia dawnych demoludów znacznie przekracza poziom innych, odwiecznie kapitalistycznych.
  Z przyczyn czysto ideologicznych zrobiono z nich kraje w miarę uprzemysłowione, z rozwiniętą siecią szkół, szpitali, dostępem do zdobyczy socjalnych.
  Obecnie, te przemiany się cofa.
  Efekt będziemy mieli okazję obserwować naocznie.
  W dużej mierze niestety, w nim współuczestnicząc……….
  Odczuwają to już nasze dzieci.
  Wnuki odczują pełen efekt zmian na gorsze.

 63. Rule,Britannia

  When Britain first, at Heaven’s command
  Arose from out the azure main;

  Było tak pięknie choć krwawo.
  Było .

  I jest potrosze bowiem Britain przyjęła miliony ,dała pracę i opierunek.
  A.Atkinson wymagał równości.
  Red Woś nie ma już takich wymagań .Wystarczy praca.
  Warto się przyjrzeć jak UK pracę dała i jak oprzytomniała,że już „Rule” do niej nie należy.
  Sprawa w inteligencji społecznej .Czapiński ją oceniał.Nam wyszło marnie.
  Postulat „praca dla wszystkich” może,być może,w jakiejś części ,tylko w społeczeństwach dojrzałych.

 64. Wraz z całym światem obecnie stoimy na cywilizacyjnym rozdrożu. Wszystkie dotychczasowe próby zbudowania, zorganizowania świata w tym naszego kraju jak widać spełzają na tym, co zwykle. Na niczym. Postępuje szybkim krokami stan społeczny zw. anomią. Konfliktami usiane są wszystkie dziedziny życia społecznego. Reformy i reformy reform. Paranoja. Bo Polakom łatwiej umierać niż żyć dla ojczyzny. Cyprian K. Norwid rozgoryczony sformułował opinię o Polakach jako „wielkim narodzie, ale marnym społeczeństwie”. W czasach braku zagrożeń zewnętrznych zaczynają się podziały, kłótnie i niezgody. Stan permanentnego konfliktu.
  Poniższy wiersz choć już 58 lat temu napisany ale pokazuje i dziś, jaki jest stan umysłów w naszym społeczeństwie , którego przekrój stanowimy i my, piszący na tym blogu.

  Leon Pasternak „Albo – albo”

  W mojej ojczyźnie
  Nigdy normalnie
  Albo wstydliwie,
  Albo nachalnie,
  Albo jest zdrajca,
  albo jest bożek,
  albo jest odwilż
  albo przymrozek,
  albo jest klęska,
  albo powstanie,
  albo do piwnic,
  albo na szaniec,
  albo entuzjazm,
  albo nie wierzym
  albo niech żyje,
  albo precz reżim,
  albo milczenie ,
  albo gadulstwo,
  albo anarchia ,
  albo ni stąd , ni zowąd w mordekujstwo .
  W ostatnim” albie „ z rymem fatalnie ,
  w mojej ojczyźnie , nigdy normalnie .

  Teraz coraz szybciej zbliżamy się do „w moredekujstwa”.

 65. wiesiek59
  10 lutego o godz. 19:12 1648 i 10 lutego o godz. 16:10 1645
  Zgoda.
  9 lutego o godz. 19:01 1623
  Słuszna uwaga!

 66. grzerysz 10 lutego o godz. 17:24 1647
  Po roku 1989 odebrano Polakom prawo do pracy, a Polkom także prawo o decydowaniu o swoim własnym ciele. Tyle to mamy tej rzekomej wolności – otrzymaliśmy bowiem tylko wolność pozorną, jak ów „Wolny najmita” z wiersza M. Konopnickiej. 🙁

 67. Witold
  – 10 lutego o godz. 14:37 1644
  W kapitalizmie wolność oznacza w praktyce tylko wolność dla bogaczy do robienia interesów i wolność do wyzyskiwania przez kapitalistów osób nie posiadających kapitału.
  – 10 lutego o godz. 10:56 1639
  Aby założyć firmę, to trzeba mieć kapitał, co w praktyce oznacza zawsze, że trzeba ten kapitał, czyli inaczej ów przysłowiowy pierwszy milion ukraść, aby później, już dysponując kapitałem, okradać innych w majestacie prawa.
  – 10 lutego o godz. 10:56 1639
  A do czego doszła ogromna większość nacji, która choć nie wzorowała się na marksizmie, to żyje wciąż w biedzie? Mowa tu jest o miliardach ludzi: praktycznie całej Ameryce Łacińskiej i Afryce i o prawie całej Azji (poza Chinami, Japonią i tzw. azjatyckimi tygrysami, które są jednak tylko marginesem jeśli chodzi o ludność Azji).
  – 10 lutego o godz. 8:52 1634
  1. Nie opowiadaj nam tu bajek o dobrej Bozi wyganiającej ukochanych poprzez nią ludzi z raju, jako że one się kupy nie trzymają.
  2. Wolność kapitalisty do wyzyskania czyli inaczej okradania zatrudnianych przez niego pracowników najemnych ogranicza przecież wolność owych pracowników od bycia wyzyskiwanymi czyli okradanymi. Poza tym to co z ekonomicznym przymusem pracy w kapitalizmie i braku wolności od niego dla ogromnej większości ludzi, czyli dla tych wszystkich, którzy nie posiadają kapitału?
  3. Zgoda, wolny rynek jest gwarancją tzw. liberalnej demokracji, ale przecież ta liberalna demokracja oznacza zawsze w praktyce rządy najbogatszych, czyli inaczej plutokrację, a więc nazwijmy to wszystko po mieniu: wolny rynek jest gwarancją plutokracji, która w praktyce degeneruje się prawie zawsze w ochlokracje, czyli rządy hołoty, tyle ze bogatej hołoty.
  4. Co do owego „kęsa” na wolności”, to pisała o nim dawno temu Pani Maria Konopnicka w wierszu o „Wolnym najmicie”.

 68. antónio
  – 10 lutego o godz. 12:50 1641
  Tak, kobiety z miasta Łodzi były w PRLu zmuszane do pracy, a kiedy PRL padł, to otrzymały one wolność wyemigrowania nie tylko z Łodzi ale i z Polski. Przypominam, że L miasta Łodzi zmalała od roku 1990 o ponad 200 tysięcy, jako że Polacy zostali zmuszeni do emigracji przez tzw. reformy Balcerowicza, które zniszczyły polski przemysł, a przy okazji zlikwidowały miliony miejsc pracy w Polsce. Zauważ, że z samej tylko Łodzi ubyło od roku 1990 ponad 200 tysięcy mieszkańców, przez co Łódź, zresztą moje rodzinne miasto, nie jest już drugim pod względem ludności miastem polskim. Przemysł w Łodzi jest zaś już tylko historią – cześć fabryk zamieniono tam na centra handlowe sprzedające głównie chińszczyznę (np. słynna Manufaktura na miejscu fabryki Poznańskiego), cześć zamieniono na pseudo- wyższe uczelnie (np. AHE w dawnej fabryce Goldnera) a reszta łódzkich fabryk albo popadła w ruinę albo też została dawno już temu wyburzona.
  – 10 lutego o godz. 1:18 1630
  1. Z jakiej racji prywatny szpital ma dostawać pieniądze od rządu? Czy wolny rynek aby na pewno polega na tym, że zamożni kapitaliści są dotowani przez państwo, które finansują (np. poprzez rządowe kontrakty) ich prywatne biznesy, takie jak np. prywatne szpitale? Ja naiwny myślałem dotąd, że prywatny szpital polega na tym, że pacjenci płacą mu ze swojej własnej kieszeni za leczenie, a nie na tym, że dostaje od pieniądze od rządu, czyli inaczej od podatników.
  2. Dlaczego sam nie założysz firmy? Nie miał byś wtedy czasu na pisanie bzdur na tym blogu. 😉

 69. Krzysztof Mazur
  9 lutego o godz. 21:29 1627
  1. Syndyk masy upadłościowej sprzedaje zazwyczaj wszystko po cenie złomu – on przecież nie jest w stanie wytworzyć dodatkowego popytu, czyli pieniędzy na zakup owej masy upadłościowej, która reprezentuje przecież zawsze nadwyżkę podaży nad popytem.
  2. Tak, każdą liczbę towarów można sprzedać obniżając ceny, ale jaki sens ma produkowanie czegoś, aby późnej sprzedawać to po cenie nie pokrywającej kosztów produkcji? Brak popytu (dokładniej jego deficyt) jest zaś w kapitalizmie rynkowym stanem normalnym, jako że ogromna większość konsumentów to są ludzie pracy, a im się płaci tak mało, że nie są oni w stanie kupić wszystkiego tego, co oni wyprodukują. Dlatego też, co już zresztą pisałem, kapitalizm rynkowy jest zawsze gospodarką niedoborów, a szczególnie zaś gospodarką niedoboru popytu, jako że w interesie pojedynczego kapitalisty leży obniżka płac która choć obniża koszta produkcji i tym samym zwiększa zysk na poziomie pojedynczej firmy, ale nie generuje przecież ta obniżka płac popytu na wytworzone dobra, a tylko go zmniejsza, a więc to, co pozornie jest dobre dla firmy, jest jednak w skali całej gospodarki źródłem kryzysu nadprodukcji – na rynku pojawia się coraz więcej towarów, ale coraz mniej ludzi jest na nie stać, jako że rośnie bezrobocie i spadają zarobki pracowników, a więc spada także i siła nabywcza konsumentów. Tak więc innowacyjny i pozornie rozgarnięty przedsiębiorca jest de facto generatorem cyklicznych kryzysów nadprodukcji, który ostatecznie doprowadzą do upadku kapitalizmu. Jest on więc bohaterem, jako że, choć nieświadomie i wbrew swoim intencjom, jego działanie prowadzi do zniszczenia kapitalizmu od wewnątrz.
  3. Znany krytyk socjalistycznej gospodarki, czyli Kornai zaczął ostatnio, choć niestety ale za późno, widzieć wady kapitalizmu choć wciąż nie chce on widzieć jego podstawowej wady, a mianowicie tego, że oparty jest on na wyzysku pracowników najemnych. Nawet Kornai nie dowodzi więc już, że gospodarka kapitalistyczna ma wyłącznie zalety i opisuje jej oczywiste, niemożliwe do ukrycia słabości, związane głownie z chronicznym bezrobociem a więc wpisaną w fundamenty tego ustroju niezdolnością do pełnego zagospodarowania zasobów pracy, ale stojąc na całkowicie błędnym stanowisku ahistoryczności kapitalizmu, uważa on, że tych słabości nie da się całkowicie wyeliminować, nie podważając rzekomo pozytywnych cech takiej gospodarki takich jak innowacyjność i dynamizm. Po prostu nie rozumie on, że innowacyjność i dynamizm możliwe były w kapitalizmie tylko wtedy, kiedy miał on jeszcze rezerwy wzrostu, głównie w postaci rabunkowej eksploatacji kolonii. Ale ponieważ dziś tych rezerw już nie ma, to skończyła się ta kapitalistyczna innowacyjność i dynamizm, a mamy dziś już w zasadzie tylko marketing czyli pseudo-innowacje oraz zastój, jak nie regres. Kapitalizm okazał się więc być systemem gospodarowania opartym na niedoborach – głównie miejsc pracy, a więc systemem nieracjonalnym, niepotrafiącym w pełni zagospodarować zasobów pracy ludzkiej – tego najważniejszego przecież czynnika produkcji.

 70. KrzysztofMazur 9 lutego o godz. 21:25 1626
  1. Po co ci ten atak ad personam?
  2. Pieniądz od dawna nie ma już wartości, a tylko swoją, zmienną w czasie, siłę nabywczą. Każdy bank: prywatny czy państwowy, wypuszcza dziś więc już tylko pieniądz pusty, jako że pieniądz jest od dawna już tylko symbolem pozbawionym jakiejkolwiek realnej wartości.
  3. Spekulowanie polega zaś na czymś zupełnie innym niż ty myślisz, a mianowicie na sztucznym zwiększaniu ceny jakiegoś towaru, znacznie ponad jego realną wartość, aby go sprzedać naiwnym w momencie, kiedy cena tego towaru jest najwyższa i zostawić nabywców z zakupionym towarem, którego wartość okazuje się wielokrotnie niższa niż zapłacona z niego cena. Spekulant jest więc z definicji oszustem i złodziejem.

 71. Snakeinweb 9 lutego o godz. 19:06 1624
  Co ty rozumiesz przez komunę? Czy ty w ogóle wiesz, co to jest komunizm?
  I dlaczego uważasz, ze bezrobocie nie jest niczym złym? Możesz to nam wyjaśnić, skąd u ciebie wzięła się ta wrogość do programu likwidującego bezrobocie w jedynie możliwy sposób, czyli poprzez zagwarantowanie przez państwo pracy dla każdego, kto chce ją podjąć?

 72. antónio
  – 10 lutego o godz. 12:50 1641
  Tak, kobiety z miasta Łodzi były w PRLu zmuszane do pracy, a kiedy PRL padł, to otrzymały one wolność wyemigrowania nie tylko z Łodzi ale i z Polski. Przypominam, że ludność miasta Łodzi zmalała od roku 1990 o ponad 200 tysięcy, jako że Polacy zostali zmuszeni do emigracji przez tzw. reformy Balcerowicza, które zniszczyły polski przemysł, a przy okazji zlikwidowały miliony miejsc pracy w Polsce. Zauważ, że z samej tylko Łodzi ubyło od roku 1990 ponad 200 tysięcy mieszkańców, przez co Łódź, zresztą moje rodzinne miasto, nie jest już drugim pod względem ludności miastem polskim. Przemysł w Łodzi jest zaś już tylko historią – cześć fabryk zamieniono tam na centra handlowe sprzedające głównie chińszczyznę (np. słynna Manufaktura na miejscu fabryki Poznańskiego), cześć zamieniono na pseudo- wyższe uczelnie (np. AHE w dawnej fabryce Goldnera) a reszta łódzkich fabryk albo popadła w ruinę albo też została dawno już temu wyburzona.

 73. Zwolennicy kapitalizmu,
  Czy wy naprawdę nie rozumiecie, że emigracja ma zawsze powody ekonomiczne, pomijając statystycznie nieistotne przypadki emigracji polityków odsuniętych od władzy? Przecież jeśli ktoś nie ma pracy czy też dachu nad głową w swej Ojczyźnie, to musi on emigrować albo, jak to napisała Konopnicka w swym wierszu o „Wolnym najmicie”, czy też Sienkiewicz w swym opowiadaniu (noweli) „Za chlebem”, zdechnąć pod przysłowiowym płotem. Czy ty naprawdę nie rozumiesz, dlaczego miliony Hindusów, Bengalczyków czy też Pakistańczyków wyemigrować musiało za chlebem (ryżem etc.) do bogatych szejkanatów i emiratów Bliskiego Wschodu, a obywatele tychże szejkanatów i emiratów nie muszą emigrować ze swych Ojczyzn w poszukiwaniu pracy i godnej za nią zapłaty? Ale syty przecież głodnego nie zrozumie, jako że to byt określa świadomość, a nie na odwrót.

 74. grzerysz 10 lutego o godz. 17:24 1647
  wiesiek59 10 lutego o godz. 16:10 1645
  Znacie to?
  Wąską ścieżyną, co wije się wstęgą
  Między pólkami jęczmienia i żyta,
  Szedł blady, nędzną odziany siermięgą,
  Wolny najmita.

  I nigdy wyraz nie był dalszym treści,
  Jak w zestawieniu takim urągliwym.
  Nigdy nie było tak głuchej boleści
  W jestestwie żywym.

  Rok ten był ciężki: ulewa smagała
  Srebrnym swym biczem wiosenne zasiewy:
  I ziemia we łzach zaledwie wydała
  Słomę a plewy.

  Z chaty, za którą zaległy podatki,
  Wygnany nędzarz nie żegnał nikogo…
  Tylko garść ziemi zawiązał do szmatki
  I poszedł drogą.

  W powietrzu ciche zawisły błękity:
  Echo fujarki spod lasu wschód wita…
  Stanął, i otarł łzę połą swej świty
  Wolny najmita.

  Wolny, bo z więzów, jakimi go przykuł
  Rodzinny zagon, gdzie pot ronił krwawy,
  Już go rozwiązał bezduszny artykuł
  Twardej ustawy…

  Wolny, bo nie miał dać już dzisiaj komu
  Świeżego siana pokosu u żłoba;
  Wolny, bo rzucić mógł dach swego domu,
  Gdy się spodoba…

  Wolny, bo nic mu nie cięży na świecie
  Kosa ta chyba, co zwisła z ramienia,.
  I nędzny łachman sukmany na grzbiecie,
  I ból istnienia…

  Wolny, bo jego ostatni sierota,
  Co z głodu opuchł na wiosnę, nie żyje…
  Pies nawet stary pozostał u płota
  I z cicha wyje…

  Wolny! – Wszak może iść albo spoczywać,
  Albo kląć z zgrzytem tłumionej rozpaczy,
  Może oszaleć i płakać, i śpiewać
  Bóg mu przebaczy…

  Może zastygnąć, jak szrony, od chłodu,
  Bić głową w ziemię, jak czynią szaleni…
  Od wschodu słońca do słońca zachodu
  Nic się nie zmieni.

  Ubogi zagon u nędznej twej chatki
  I mokrą łączkę, i mszary, i wrzosy
  Obsadzi urząd… podatki! podatki!
  Ty idź do kosy!

  Idź, idź! Opłatę do kasy wnieść trzeba,
  Choć jedno ziarno wydadzą trzy kłosy
  I choć nie zaznasz przez rok cały chleba…
  Idź, idź do kosy!

  Czegóż on stoi? Wszak wolny jak ptacy?
  Chce – niechaj żyje, a chce – niech umiera!
  Czy się utopi, czy chwyci się pracy,
  Nikt się nie spiera…

  I choćby garścią rwał włosy na głowie,
  Nikt się, co robi, jak żyje, nie spyta…
  Choćby padł trupem, nikt słówka nie powie…
  – Wolny najmita!

 75. akowalski
  11 lutego o godz. 0:00 1654
  ” Ja naiwny myślałem dotąd, że prywatny szpital polega na tym, że pacjenci płacą mu ze swojej własnej kieszeni za leczenie, a nie na tym, że dostaje od pieniądze od rządu, czyli inaczej od podatników”

  Szpital o którym piszę, ProFamilia, on jeszcze działa ale wyłącznie na zasadach komercyjnych.Obowiązuje pełna odpłatność za zabiegi.
  Poród kosztuje ok 5tys. Płacą ci których stać ,albo płacą na raty,albo cała rodzina się
  składa ,bo bezpieczeństwo dziecka nie ma ceny.
  NFZ nie dotuje tylko kupuje usługi.W tym przypadku uznał ,że uboższe pacjentki,mniej
  zaradne, nie zasługują na lepsze warunki i zostawił je na pastwę CZMP.
  Kupił dla nich usługi w państwowym syfie za taką samą cenę.
  Głowę dam ,że red Woś choć entuzjasta gwarantowanej pracy, w przypadku gdyby
  chodziło o jego dziecko , stanowiska pracy w Matce Polce miałby w głębokim
  poważaniu ,a pieniądze na pobyt w Pro Familia wykopałby z pod ziemi.
  Tylko ,że Woś płaci składkę zdrowotną do NFZ i ma prawo oczekiwać ,że NFZ zadba o niego jako klienta, a nie o lekkie życie personelu w CZMP.

  Wiem ,że ciężko ludziom wyrwać się z wyobrażeń zakodowanych w tamtym systemie.
  Ale to ,że przemysł dzisiaj nie mieści się w fabrykach mierzonych w km2 ,ani nie mierzy
  się ilością dymiących kominów, to chyba nie jest trudno zrozumieć.

 76. António 11 lutego o godz. 0:59 1661
  1. I tak powinno być. Prywatny biznes NIE powinien otrzymywać żadnej pomocy ze strony rządu, ale jeśli ją już otrzymuje, np. aby ratować miejsca pracy, to w zarządzie takiej firmy muszą być przedstawiciele Skarbu Państwa z prawem veta.
  2. W kapitalizmie wszystko ma swą cenę. Znasz może film „Indecent proposal”? Pieniądz w kapitalizmie kupuje także miłość.
  3. Kupno usług przez państwo od prywatnej firmy oznacza dotowanie tej firmy przez państwo, czyli podatników. Ja też bym chciał, aby państwo kupowało ode mnie moje usługi.
  4. Przemysł wciąż polega na fabrykach, a np. fabryki samochodów muszą dziś produkować co najmniej jakieś 100 tys. pojazdów rocznie, aby miały one ekonomiczny sens (poza wyjątkami takimi jak producenci pojazdów superluksusowych). Fabryka samochodów, huta, rafineria, stocznia etc. muszą być więc duże, np. nowa fabryka samochodów marki Tesla. Tylko ludzi zatrudnia się w nich dziś mniej, ale to jest temat na osobną dyskusje.
  5. Przestań atakować ludzi ad personam. Poza tym, to prywatny szpital obliczony jest tylko i wyłącznie na zysk. Ma on ładne pokoje, ale oszczędza na lekarstwach, aparaturze etc. oraz naciąga pacjentów na niepotrzebne kuracje i jest zainteresowany tylko ich leczeniem, a nie wyleczeniem, Zbyt długo pracowałem w sektorze prywatnym, aby o tym nie wiedzieć.

 77. @jakowalski,
  wiedze ze jestes „plodny” jak ci twoi ulubieni marksisci. Moze i wiele uczelni wizytowales ale niewiele sie nauczyles. Mozna powiedziec jak w tym kawale: co robisz – wykladam na uniwersytecie, a co wykladasz, kafelki. Z twojej madrosci wynika ze ze marksizm jest najbardziej rozwinietym systemem spolecznym. Problem jest ze ten system nie jest wstanie zapewnic cokolwiek zwyklemu czlowiekowi, i nie ma recepty na podniesienie wydajnosci i z tego tez sposobu upadl, a nie z powodu spisku CIA.
  Twoje „gadanie” ze firmy takie jak Boeing czy inne sa panstwowe jest kompletna bzdura. Wiem bo jestem emerytowanym inzynierem Boeinga.
  Firmy takie jak Boeing sa nastawione na zysk i obcinaja koszty jesli moga co nie znaczy ze obcinaja pensje. Dla przykladu moge podac ze 30 lat temu mielismy w biurach pomocnikow, maszynistki i sekretarki. Ci ludzie musili odejsc bo te zawody zniknely z powodu technologii. A co do obnizania jak twierdzisz zarobkow to nie powiem ci ile byla moja pensja bo bys dostal ataku serca z zazdrosci ale bylo to wysoko, wysoko ponad 100K $, wiec obecnie jako rencista stac mnie na dom w Kalifornii i na Florydzie.
  A co do ubostwa w Stanach to ubogi w Stanach jest bogatszy nie przecietny Polak.

 78. Kosal
  11 lutego o godz. 7:30 1663

  Większość wielkich amerykańskich firm realizuje zamówienia rządowe.
  Finansowanie badań przez wojsko, też nie jest tajemnicą.
  Jak duży jest dział militarny Boeinga?
  Jaki % dochodów firmy jest wypracowany w tym dziale?

  Wojsko i wojny generują postęp techniczny.
  Niewyobrażalne fundusze przynoszą niewyobrażalne technologie.
  I to jest cała tajemnica sukcesów Zachodu.
  Zbrojenia i wojny.

  Ps.
  Przeciętne zadłużenie Amerykanina jest znacznie wyższe niż Polaka.
  Dobrobyt napędzany kredytem…..

 79. Kosal
  1. Co za głupoty ty tu znów wypisujesz, razem z innymi zwolennikami kapitalizmu. Marksizm NIE jest przecież systemem społecznym a ideologią, tak samo jak nie jest systemem społecznym liberalizm czy też faszyzm. Natomiast socjalizm, system oparty na marksizmie, zapewnił Polakom przez długie lata wolność od biedy, bezrobocia i beznadziei, ale że oznaczał on problemy dla kapitalistów, w tym głównie spadek ich zysków, to był on zwalczany przez kapitalistyczny Zachód. Popatrz na Niemcy – kiedy istniało socjalistyczne NRD, to w sąsiednim kapitalistycznym NRF (RFN) też praktycznie nie było bezrobocia. A popatrz na obecną stopę bezrobocia w Niemczech – od upadku NRD wciąż jest ona w okolicach 10%, a płace realne maleją tam z roku na rok, gdyż znikła socjalistyczna konkurencja w postaci NRD.
  2. Boeing jest od dawna de facto firmą państwowa, a pracowałeś tam, jak widać, na bardzo niskim stanowisku, skoro tego nie wiesz. Przecież gdyby nie pomoc ze strony rządu USA, polegająca na interwencyjnym zakupie samolotów, często rządowi zresztą niepotrzebnych, od tegoż Boeinga, to tej firmy dawno by już nie było. Wiele razy już pisałem, że znaczna ilość amerykańskich przedsiębiorstw jest de facto państwowa, że są to takie wielkie firmy jak na przykład właśnie „twój” Boeing a poza nim np. General Dynamics, Intel, Lockheed Martin, Northrop Grumman czy Raytheon, których albo głównym odbiorcą jest rząd USA albo też rząd USA finansuje większość prac badawczo-rozwojowych tych przedsiębiorstw, a w ich radach nadzorczych zasiadają z reguły abo emerytowani wojskowi wysokiej rangi, albo też emerytowani wysocy urzędnicy państwowi. Zapominasz także, że gospodarka USA oparta jest od lat na zbrojeniach (tzw. militarny Keynesizm), a więc bez wydatków na zbrojenia upadła by także ta resztka przemysłu, jaka zachowała się jeszcze w USA, w tym takie firmy jak n.p. Boeing Defense czy też Space & Security (to jest także Boeing), Browning Arms Company, Colt’s Manufacturing Company (CMC), Honeywell, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Polaris Industries, Raytheon, Remington Arms, Sikorsky Aircraft Corporation, Smith & Wesson (S&W), Taser International oraz Winchester Repeating Arms Company a także n.p. cały przemysł stoczniowy. A przecież upadek samego tylko Boeinga oznaczał by koniec nowoczesnego przemysłu w USA, jako że upadli by wtedy jego dostawcy, a więc przemysł hutniczy, elektroniczny czy też komputerowy. A ponieważ ustrojem gospodarczym USA jest od wielu lat militarny keynesizm, a więc daleko idąca ingerencja państwa w gospodarkę, w celu utrzymania za wszelką cenę obecnej pozycji USA jako lidera w zakresie technologii militarnych, to wymaga to także ciągłego prowadzenia wojen w celu usprawiedliwienia tychże wydatków na zbrojenia. Zbrojenia są przecież od lat głównym motorem gospodarki USA, która to gospodarka bez zbrojeń a więc bez wojen szybko wpadła by recesję bez wyjścia. Tak więc USA są skazane, aż do swego niechybnego końca, na prowadzenie wojen. 🙁
  3. Dalej – Boeing oczywiście tnie koszty, eliminując pomocników projektantów (np. kreślarzy oraz sekretarki), a przerzucając to, co oni robili, na swoich konstruktorów. To się nazywa zwiększanie wyzysku ludzi pracy przez kapitał, ale ty tego oczywiście nie zauważyłeś, gdyż masz przecież bardzo niską inteligencję, co dowodzisz skandalicznie wręcz niskim poziomem swoich komentarzy.
  4. Co do swojej pensji, to ja w USA 20 lat temu zarabiałem prawie 100 tys., dolarów na rok, a więc mi tym nie zaimponujesz, podobnie jak swoim majątkiem, który zawdzięcza przecież tylko temu, że amerykańscy podatnicy wspomagali i dalej wspomagają firmę, w której pracowałeś. Bez tej pomocy, to ona by przecież dawno temu zbankrutowała a ty byś spędzał starość pod mostem, jak to jest dziś w przypadku milionów Amerykanów.
  5. I jeszcze to – ubogi w USA jest na ogół bezdomny albo mieszka w przyczepie campingowej bądź też w slumsach, których w USA jest przecież pełno. Nie jest więc prawda, że ubogi w Stanach jest bogatszy niż przeciętny Polak, jako że nie można tu porównywać samych tylko dochodów, ale trzeba porównać także i ceny. Według CIA w USA ponad 15.1% ludności żyło w biedzie w roku 2010, a dziś jest to już pewnie około 20%, jako że ubogich tam wciąż przybywa. Podobny odsetek wynosi zaś przykładowo: na Białorusi 6.3%, w Brazylii 21.4%, w Kanadzie 9.4%, w Chinach 6.1%, w Czechach 8.6%, w Egipcie 25.2%, w Etiopii 29.6%, w UE 9,8%, w Niemczech 15.5% , w Rosji 11.2%, w UK 15%, w Polsce 17.3%.
  6. Jak to ci już wyjaśnił Wiesiek, przeciętne zadłużenie Amerykanina jest znacznie wyższe niż Polaka. Zadłużenie gospodarstw domowych wynosi obecnie w USA 80% PKB a w Polsce nico tylko ponad 35% (http://www.theglobaleconomy.com/rankings/household_debt_gdp). Amerykanie żyją więc ponad stan, a ich bogactwo jest dziś już tylko iluzją.
  7. Na koniec – atakami ad personam dowodzisz zaś tylko to, żeś zwykły cham a nie inżynier. 🙁 Chamem się urodziłeś, chamem jesteś i chamem zdechniesz, zapewne z przeżarcia i przepicia. 😉

 80. Kosal
  Twierdzisz także, że CIA nie ingerowała w sprawy PRLu. Fakty są zaś takie, że problemy ekonomiczne w danym państwie są często sztucznie wywołane przez zewnętrzną interwencję, że wspomnę tu tylko destabilizowanie chilijskiej gospodarki przez CIA jako prolog do faszystowskiego zamachu stany przeprowadzanego tamże przez zbrodnia Pinocheta przy pomocy tejże samej CIA. Upadek „komuny” w Polsce zaczął się przecież od tajnego układu z roku 1988 zawartego w NYC (mieście Nowym Jorku, dla mniej kumatych) pomiędzy Gorbaczowem a Reaganem, a oddającego Polskę pod kuratelę Zachodu w zamian za pozwolenie na to, aby partyjna nomenklatura z tzw. demoludów, a szczególnie z ZSRR mogła przekazać do zachodnich banków zyski z nielegalnego przejęcia majątku państwowego w państwach przez siebie rządzonych. Tak więc w Polsce doszło pod koniec lat 1980. do zmiany systemu ponieważ zgodził się na to Gorbaczow, a więc wynika z tego, że ta cała KORowsko-styropianowa legenda to jest tylko jeden tylko wielki a mocno oszalały stek kłamstw. Prawda jest bowiem taka, że KOR jak też i pierwsza „Solidarność” została utworzona przez agentów CIA z amerykańskiej ambasady w Warszawie i że była ona cały czas finansowana przez CIA, tak samo jak Radio Wolna Europa czy też paryska Kultura. Dawno już temu znany amerykański dziennikarz Bob Woodward, ten sam, który upublicznił z Carlem Bernsteinem aferę Watergate, a która doprowadziła do rezygnacji Nixona ze stanowiska prezydenta USA, opisując działalność CIA w Polsce, sprawiał początkowo na swoich czytelnikach wrażenie, że działania tej agencji w latach 1980. były „nieznaczne” (Bob Woodward, „Zasłona – Tajne Wojny CIA 1981-1987” op. cit. strona 375): „Mały tajny kanał, który za pośrednictwem organizacji kościoła katolickiego w Polsce przekazał fundusze CIA w wysokości od 20 do 30 tysięcy dolarów USA do rąk NSZZ Solidarność, został zamknięty z powodu ryzyka politycznego.” Jednakże później ujawnił on, że skala operacji CIA w Polsce była znacznie większa, niż on to uprzednio sugerował. Z kolei jego kolega Carl Bernstein, w „ Świętym Przymierzu” („The Holy Alliance’”) w “Time” z 24 lutego 1992, na stronie 28, poinformował, że „tony sprzętu – faksy (pierwsze w Polsce), prasy drukarskie, nadajniki radiowe, telefony, krótkofalówki, kamery wideo, kserokopiarki, teleksy, komputery, procesory tekstu (word processors czyli inaczej mikrokomputery, rodzaj PC) były przemycane do Polski za pośrednictwem kanałów utworzonych przez księży katolickich, amerykańskich agentów i przedstawicieli amerykańskiej centrali związkowej AFL-CIO oraz prawicowych europejskich ruchów pracowniczych. Pieniądze dla zdelegalizowanego związku „Solidarność” (a więc de facto dla jej szefa, czyli dla Lecha Wałęsy) pochodziły z funduszy CIA, Narodowej Fundacji na rzecz Demokracji (the National Endowment for Democracy), tajnych kont watykańskich i zachodnich prawicowych związków zawodowych. Całkowity koszt tych działań nie jest znany, ale inne źródła mogą być wykorzystane do oceny ich wielkości. Nie można też wykluczyć, że pomoc CIA dla Solidarności zbliżyła się wówczas do poziomu działalności tejże Agencji w Afganistanie.” Więcej tu: http://www.globalsecurity.org/intell/ops/solidarity.htm.

 81. Praktyka pokazała, że bezrobocie w granicach 4-5% jest techniczne, tyle ludzi jest w trakcie zmiany pracy lub pracować nie chce niezależnie czy praca jest, czy jej brak.
  W krajach o zdrowej gospodarce nie ma bezrobocia. Skąd wziąć tam pracowników do zapewnienia „programowi” niezbędnej ilości chętnych? Obozy pracy dla obiboków?
  Może zamiast zastanawiać się, jak zlikwidować bezrobocie przez zatrudnianie na państwowym, popatrzyć co robią te kraje gdzie bezrobocia nie ma i postępować podobnie?

 82. parker
  11 lutego o godz. 13:21 1667

  Wystarczy zerknąć na skandynawskich sąsiadów, by przekonać się, że istnieją państwa realizujące socjalizm w praktyce.
  Nie jest to przecież iluzja.
  Wymaga to jednak konkretnych założeń i społeczeństwa o określonym nastawieniu.
  I oczywiście, CZASU.
  Im zajęło wypracowanie tego modelu drobne 100 lat z okładem.
  W dobie turbokapitalizmu, żaden kraj takiej perspektywy czasowej nie ma.
  Może z wyjątkiem krajów azjatyckich……

  Co do zasobów siły roboczej….
  Łatana jest ona emigrantami.
  I drenażem mózgów z kolonii.
  Bez czerpania zasobów z krajów zależnych, rozwój zachodu byłby niemożliwy.
  Wielu polskich fachowców pracuje za granicą.
  Zubażając w znacznym stopniu krajowe zasoby, co hamuje nasz rozwój.
  Zamierzony lub mimowolny skutek Karnawału Solidarności?

  Jeżeli z danego kraju wyjedzie spora część inżynierów, lekarzy, naukowców, wykwalifikowanych robotników, to jaki los czeka taki kraj?

  USA opiera się na 11 milionach nielegalnych emigrantów, bardzo słabo opłacanych, rolnictwo i budownictwo bez nich, przestało by funkcjonować.
  Ci legalni z Doliny Krzemowej, to około połowy wysoko opłacanych specjalistów, ściągniętych z całego świata.
  Skoro bez nich nie da się utrzymać przewagi technologicznej nad resztą, to znaczy że bez takiej kroplówki mocarstwowe sny są nierealne.

 83. Ps.

  Food stample dla 42 milionów, to znacznie więcej niż 5% bezrobotnych…..
  To przyznaje się dorosłym, mającym rodziny……

 84. Parker 11 lutego o godz. 13:21 1667
  1. To NIE praktyka pokazała, że bezrobocie w granicach 4-5% jest techniczne, a tylko takie założenie przyjęli, zresztą w 100% arbitralnie, ortodoksyjni ekonomiści, kiedy okazało się, że bezrobocie jest w kapitalizmie rynkowym permanentne. Oczywiście, istnieje tzw. bezrobocie frykcyjne (osoby zmieniające pracę), ale po pierwsze, to te osoby nie wchodzą z reguły w ogóle do statystyk bezrobocia, jako że rezygnują one z jednej pracy na ogół tylko wtedy, kiedy mają już zapewnioną drugą a poza tym, to w krajach o wysokim bezrobociu, takich jak np. Polska, jest to zjawisko marginalne, nie większe niż 1% siły roboczej. Jest ono nieco większe podczas krótkich obecnie w kapitalizmie okresów dobrej koniunktury, w krajach z duża ruchliwością siły roboczej, np., w USA, gdzie jest on nawet do 2% siły roboczej, ale USA są tu przecież wyjątkiem, z ich wielkim rynkiem pracy. Nawet w UE, pomimo teoretycznego zniesienia ograniczeń na mobilność siły roboczej, rynek pracy jest wciąż, i zapewne będzie jeszcze długo, aż do powstania nowej, prawdziwie europejskiej unii, pofragmentowany na rynki w poszczególnych państwach będących członkami owej unii. Poza tym w Europie dochodzą bariery językowe i kulturalne, praktycznie nie istniejące (przynajmniej do niedawna) w USA.
  2. Istnieje także hipoteza tzw. naturalnej stopy bezrobocia., ale to jest, jak na razie, tylko hipoteza, wymyślona przez ortodoksyjnych ekonomistów, aby usprawiedliwić i wyjaśnić istnienie permanentnego bezrobocia w kapitalizmie rynkowym. Naturalna stopa bezrobocia (tzw. bezrobocie naturalne) jest to według tej hipotezy poziom bezrobocia występujący w kapitalistycznej gospodarce rynkowej, gdy cały rynek (poza rynkiem pracy) znajduje się w stanie równowagi. Ekonomiści często definiują naturalną stopę bezrobocia jako sumę bezrobocia frykcyjnego i strukturalnego. Bezrobocie to wiąże się ze zmianami na rynku pracy związanymi z wahaniami w aktywności siły roboczej (czyli wahaniami koniunktury), likwidowaniem niektórych branż i powstawaniem nowych oraz istnieniem tzw. rezerwowej armii pracy, niezbędnej w kapitalizmie rynkowym do utrzymania płac pod kontrolą, a więc dla zapewnienia zysków kapitalistom. Naturalna stopa bezrobocia w gospodarce rynkowej nigdy nie jest więc równa zero, albowiem gospodarka rynkowa jest zawsze gospodarką niedoborów miejsc pracy, jako że jest to jej naturalna, fundamentalna właściwość. Kapitalizm rynkowy nie może się bowiem obyć bez bezrobocia i bezrobotnych, co dawno temu wyjaśnił M. Kalecki.
  3. Nie jest też prawdą, że w krajach o zdrowej gospodarce nie ma bezrobocia, albowiem bezrobocie jest dziś prawie wszędzie, poza Białorusią. Nie ma więc państw bez bezrobocia poza Białorusią, ale ty chyba nie jesteś zwolennikiem Baćki?
  4. Źle też zrozumiałeś propozycję Gospodarza tego blogu. Tu NIE chodzi bowiem o fikcyjne miejsca pracy dla obiboków, a tylko o prawdziwe miejsca pracy dla tych, którzy naprawdę chcą pracować. Przecież jest wiele do zrobienia: choćby naprawa dziur w chodnikach, ulicach i drogach (generalnie jest wiele do zrobienia przy utrzymaniu i remontach infrastruktury transportowej), przydało by się usunięcie bazgrołów (nie mylić z graffiti) z ulic polskich miast, z mostów i wiaduktów itp. Przydałoby się też więcej patroli policyjnych, więcej nauczycieli, nie zaszkodzili by konduktorzy w tramwajach i autobusach czy też asystenci dla osób starszych i niepełnosprawnych.
  CDN

 85. Parker – o bezrobociu według państw.
  Na początek Australia – Realna stopa bezrobocia w Australii szacowana jest nawet na aż 30% (to było przez pewien czas nawet na Wikipedii, ale ostatnio jakby znikło). Bez pracy jest więc dziś nawet do około 30% australijskiej siły roboczej, przy czym niektórzy australijscy bezrobotni są dziś, tak jak w Polsce, bez zasiłku. A to akurat wiem dobrze, jako że długo zajmowałem się problemem niedoszacowania stopy bezrobocia w rożnych krajach, a szczególnie zaś w Australii, gdzie na około 24 milionów ludności jest przecież tylko nieco ponad 10 mln zatrudnionych ale ponad 7 milionów jest tam „klientami” systemu pomocy socjalnej (dokładnie rządowej agencji pomocy Centrelink). Tak więc osoby korzystające z różnych form pomocy od państwa stanowią tam prawie jedną trzecią ludności oraz aż 40% pracujących, gdyż aż tylu Australijczyków zarabia dziś mniej niż wynosi tam minimum socjalne, co jest oczywistym powodem do frustracji, szczególnie wśród młodzieży. Ale cóż -Australia, jest przecież jednym z najbardziej skorumpowanych i jednym z najgorzej rządzonych krajów świata – taka druga Ukraina (oficjalna stopa bezrobocia 9.9%), tyle że na antypodach. 🙁

 86. Parker
  Białoruś: Stopa bezrobocia na Białorusi wynosi mniej niż 1% (0,7%), ma ona nadwyżkę budżetu a zadłużenie zagraniczne zaledwie 35 mld USD czyli ok. $3700 per capita. Ma więc ona zdrową gospodarkę, według każdej szkoły w teorii ekonomii. W byłych „demoludach” z tego samego regionu stopa bezrobocia jest zaś znacznie wyższa niż na Białorusi: Estonia 9%, Litwa 12%, Łotwa 10%, Słowacja ponad 14%, Polska 8% Rosja 6.0% Ukraina 10%.

 87. Parker
  Niemcy: bezrobotnych w Niemczech wciąż przybywa, choćby z powodu ogólnoświatowej recesji, a więc mniejszego zapotrzebowania na import z Niemiec i z powodu pracooszczędnego przecież postępu technicznego. Nawet według Eurostatu realna stopa bezrobocia w Niemczech wynosi prawie 12%. Cytuję: In the case of Germany, where the official unemployment is only 5.2%, there is another, almost equally important percentage of unemployed part-timers of 4.1% of the labour force, plus 1.3% of seeking but not available and another 1.3% of people available but not seeking for employment. Add those four percentages and you arrive at 11.9%, which is a quite important part of the labour force.
  (https://europeansting.com/2014/01/21/eurostat-real-unemployment-double-than-the-official-rate).

 88. Parker
  Portugalia: Stopa bezrobocia przekracza w Portugalii oficjalnie 12% a wśród młodzieży przekroczyła ona oficjalnie 30%, z tym, że realnie to te stopy są oczywiście o wiele wyższe.

 89. Parker
  Kanada: Gospodarka Kanady znajduje się w bardzo złym stanie: oficjalna stopa bezrobocia wynosi tam bowiem aż 6.9%, czyli tylko o jeden punkt procentowy mniej od oficjalnej stopy bezrobocia w Polsce (gdzie oficjalna stopa bezrobocia wynosi 7.9% – dane według Wikipedii i CIA), kraju, w odróżnieniu od Kanady zniszczonego ostatnimi dwoma wojnami światowymi, kraju, w odróżnieniu od Kanady przeludnionym i pozbawionym tych olbrzymich bogactw naturalnych, które ma Kanada. Tak więc gdyby w Polsce rządzili Kanadyjczycy, to mielibyśmy oficjalną stopę bezrobocia nie jak dziś 7.9%, a co najmniej dwa razy tyle.

 90. Paker
  USA – Opieram się tu na artykule z „Forbes’a” pióra Dana Diamonda p.t. „Dlaczego prawdziwa stopa bezrobocia jest wyższa niż ty myślisz”. Otóż pomimo znacznego spadku oficjalnego bezrobocia w statystykach amerykańskiego Biura Statystyki Pracy (BLS), prawdziwa stopa bezrobocia jest dziś w USA ponad dwukrotnie wyższa niż ta oficjalna i wynosi ona 12,6%. Liczba ta odzwierciedla raport rządowy „U-6”, a co stanowi pełny obraz bezrobocia w tym też osoby „marginalnie dołączone do siły roboczej” plus te „zatrudnione na pół etatu z przyczyn ekonomicznych”. Termin „marginalnie dołączony” opisuje tu osoby, które nie są obecnie na rynku pracy, ale które chciałyby i są dostępne do podjęcia pracy. Oficjalne liczby bezrobotnych wyłączają je, ponieważ nie szukały one pracy w okresie 4 tygodni poprzedzających badanie bezrobocia. W lipcu, te nominalnie dołączone grupy stanowiły 2,2 mln osób. Aby podać je w perspektywie: istnieje obecnie aż 16 stanów USA z populacją mniejszą niż 2,2 mln. Te 741 000 zniechęconych pracowników w USA to są pracownicy obecnie nie szukający pracy, ponieważ wierzą oni, że nie ma pracy dostępnej dla nich, więc są oni zawarci tylko w wykazie owych „marginalnych” ludzi. Dodatkowo 7,5 mln bezrobotnych nie zostało uznanych w USA oficjalnie za bezrobotnych, ponieważ byli oni zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin ze względów ekonomicznych (złej koniunktury czyli recesji). Osoby te są również nazywane mimowolnymi pracownikami zatrudnionymi w niepełnym wymiarze czasu pracy – pracują oni w niepełnym wymiarze godzin, ponieważ ich czas pracy został skrócony przez pracodawcę (z powodu recesji) lub dlatego, że nie byli w oni stanie znaleźć pracy w pełnym wymiarze godzin. Jeśli spojrzeć na ludności stanów używając te 7,5 mln, to ta liczba reprezentuje więcej niż mają mieszkańców takie stany USA jak Waszyngton, Massachusetts, lub Arizona. Liczby te oznaczają, że USA ma prawie 10 milionów pracowników tylko marginalnie zaangażowanych w rynku w pracy. Nie przyczyniają się oni w pełni ich potencjału do bogactwa ich gospodarstw domowych, gospodarki i społeczeństwa w ogóle. Podczas gdy ogłaszanie niskiego, zmniejszającego się bezrobocia może pocieszyć niektórych ludzi, to nie możemy jednak ignorować tych milionów pracowników odczuwających ból rzeczywistej liczby bezrobotnych, kiedy to realna stopa bezrobocia wzrosła w USA z 12,4 % do 12,6% w zeszłym miesiącu.
  Artykuł z „Forbes’a” podkreśla też inny niepokojący fakt: im dłużej jesteś bez pracy, tym mniej staje się prawdopodobne, że będziesz zaproszony do rozmowy kwalifikacyjnej. W ósmym miesiącu pozostawania bez pracy stopa „oddzwaniania” spada o około 45% . Artykuł kończy się stwierdzeniem, że „wielu pracodawców widzi tych niedoszłych pracowników jak uszkodzone towary. Te same osoby mogły by w znacznym stopniu przyczyniać się do gospodarki. Zamiast tego spędzają one swoje dni próbując uzyskać zatrudnienie lub pracując na niezadowalających ich stanowiskach i w niepełnym wymiarze czasu pracy, podczas gdy spadają ich oszczędności i kontrybucje emerytalne, które wydają oni w celu uzupełnienia ich dochodów. Albo, co gorsza, żyją oni z ich kart kredytowych, aby po prostu przetrwać”.
  (http://www.forbes.com/sites/louisefron/2014/08/20/tackling-the-real-unemployment-rate-12-6)

 91. Parker – dalej:
  Najniższe stopy bezrobocia, obok Białorusi mają:
  Tajlandia 0.9%
  Kambodża 1.6%
  Papua Nowa Gwinea (PNG) 1.9%
  Tadżykistan 2.4%
  Laos 2.5%
  Wietnam 2.5%
  Turkmenistan 3.5%
  Ghana 3.6%
  India 3.6%
  Najwyższe stopy bezrobocia mają zaś (w % siły roboczej):
  Zimbabwe 95,0
  Nauru 90,0
  Turkmenistan 70,0
  Mozambik 60,0
  Tadżykistan 60,0
  Dżibuti 59,0
  Namibia 51,2
  Senegal 48,0
  Nepal 46,0
  Suazi 40,6
  Kosowo (Serbia – terytorium sporne) 40,0
  Kiribati 38,2
  Strefa Gazy 37,8
  Afganistan 35,0
  Jemen 35,0
  Macedonia 32,0
  Mali 30,0
  Mauretania 30,0
  Bośnia i Hercegowina 29,2
  Honduras 27,8
  Grecja 27,5
  Republika Południowej Afryki 25,0
  Ale czy te dane mają kiedykolwiek sens? Dlaczego na przykład Australijczycy (oficjalna stopa bezrobocia 6%) nie emigrują za pracą do pobliskiej PNG, gdzie oficjalna stopa bezrobocia wynosi poniżej 2%, czyli że jest tam, według ortodoksyjnej teorii ekonomii, ostry deficyt pracowników (przypominam, że ok. 2-3% to jest przecież zawsze według ortodoksyjnych ekonomistów tzw. bezrobocie frykcyjne, czyli osoby zmieniające pracę)? Dlaczego Wietnamczycy (oficjalna stopa bezrobocia 2.5%) emigrują do Polski, gdzie oficjalna stopa bezrobocia wynosi około 10%? Dlaczego z Syrii nie uciekają do Indii, gdzie według oficjalnych danych realna stopa bezrobocia jest niższa niż 1% (patrz powyżej ad tzw. bezrobocie frykcyjne), a uciekają oni do Niemiec, z ich stopą bezrobocia wciąż w okolicach co najmniej 10%?
  W polskojęzycznej wersji Wikipedii, z której tu skorzystałem, podano dla Zimbabwe stopę bezrobocia 95%, a z kolei anglojęzyczna Wikipedia podaje dla tego samego państwa 80%, co wydaje się być bardziej prawdopodobne. Oczywiście, chodzi tu tylko o osoby zdolne do pracy zarobkowej i jej poszukujące, co nie wyklucza tego, że ci bezrobotni de facto pracują, np. w mało wydajnych rodzinnych gospodarstwach rolnych, a więc nie umierają oni z głodu, niemniej jeśli mieli by oni możliwość podjęcia pracy zarobkowej, nawet za minimalną płace jaka obowiązuje obecnie w Zimbabwe (czyli pomiędzy 85 a 100 dolarów USA na miesiąc, co daje około 400 zł na miesiąc, ale trzeba też uwzględnić niższe koszta utrzymania w Zimbabwe niż w Polsce), to by ją podjęli, niekoniecznie zamiast, ale np. obok wykonywania pracy w rodzinnym gospodarstwie rolnym (a więc jako tzw. chłoporobotnicy).

 92. Zwolennicy kapitalizmu rynkowego:
  Jak wiadomo, wolność gospodarcza i niskie podatki są dziś powszechne na całym III świecie, a ludzie tam pracują naprawdę ciężko. I co z tego? Bezrobocie tam wręcz kwitnie, pomimo niskich płac i niskich podatków. Oto przykłady – podaje tu tylko większe państwa ze stopą bezrobocia ponad 25% (szczegóły patrz Wikipedia – Lista państw świata według stopy bezrobocia):
  Kraj stopa bezrobocia w % siły roboczej
  Zimbabwe 95,0
  Nauru 90,0
  Turkmenistan 70,0
  Mozambik 60,0
  Tadżykistan 60,0
  Dżibuti 59,0
  Namibia 51,2
  Senegal 48,0
  Nepal 46,0
  Suazi 40,6
  Kosowo (Serbia – terytorium sporne) 40,0
  Kiribati 38,2
  Strefa Gazy 37,8
  Afganistan 35,0
  Jemen 35,0
  Macedonia 32,0
  Mali 30,0
  Mauretania 30,0
  Bośnia i Hercegowina 29,2
  Honduras 27,8
  Grecja 27,5
  Republika Południowej Afryki 25,0

 93. Obiecuję, że odszczekam wszystko co dotąd pisałem o kapitalizmie na eksport, serwowanym wszystkim krajom spoza zachodniego kręgu.
  Jeżeli ktoś udowodni choćby na jednym przykładzie, że jest on w stanie wyprowadzić kraj z nędzy, bez metod dyktatorskich, czy autokratycznych.

  Oczywiście, nie chodzi tu o kraje takie jak Singapur, Hong Kong- zbyt mała populacja i dyktatura powodowała takie zmiany.
  Nie będzie przykładem Islandia- nie ten rząd wielkości.

  Nie sądzę, by takie kraje kapitalistyczne jak Meksyk, Indonezja, Egipt, Sudan, kiedykolwiek osiągnęły taki stan zamożności jak Europa.
  Europa na to nie pozwoli, po prostu…..
  Ani, USA.

 94. wiesiek59 11 lutego o godz. 18:07 1679
  Otóż to… Ale takie kraje kapitalistyczne jak Meksyk, Indonezja, Egipt, Sudany (oba) mogą osiągnąć taki stan zamożności jak Europa, ale tylko dlatego, że Europa obecnie równa do ich poziomu oraz dąży do ich struktury etnicznej i religijnej.

 95. jakowalski
  11 lutego o godz. 18:12 1680

  Niektórzy z naszych blogowiczów- mających inne zdanie- chyba nie jest świadomych, jak wyglądał świat w latach 1950-70.
  Segregacja rasowa, wymiana rządów róznych krajów, zwalczanie ruchów niepodległościowych, to była norma stosowana przez kraje metropolitarne wobec swych kolonii.
  Jakaś wolność, niepodległość, niezależność, prawa człowieka?
  To spiew dopiero późnych lat siedemdziesiątych…..

  Wydaje im się że to było zawsze?
  Niestety, zostało to wywalczone, kosztem milionów ofiar.

  Idea propagowana przez Cartera, stała się ideologią która obecnie powala Zachód na kolana.
  Wyhodowano konkurencję w postaci tych z III świata.
  Więc kosztem naszego poziomu życia, zbudowano podwaliny pod przyszłą konkurencję dla zachodu.
  I będziemy musieli konkurować na ich, nie naszych warunkach…..

 96. Wiesiek59 11 lutego o godz. 19:18 1681
  No cóż, winien jest tu niewątpliwie Zachód, który poparł antykomunistyczną rebelię w Afganistanie i tym samym utworzył, za poradą swego doradcy, patologicznego wręcz rusofoba „Zbiga” Brzezińskiego i na polecenie ówczesnego prezydenta USA Jimmiego Cartera, radykalny, wojujący, terrorystyczny odłam islamu. To przecież nasz „rodak” Brzeziński będąc doradcą prezydent USA Jimmiego Cartera, utworzył on (na początku w Afganistanie) islamską ekstremę, która dziś walczy z USA i Zachodem, zamiast walczyć, jak to było zaplanowane przez Brzezińskiego, po stronie Zachodu z Rosją (wówczas ZSRR).

 97. jakowalski
  11 lutego o godz. 20:22 1682

  Ja cofnąłbym się nieco, do czasu przenoszenia technologii i firm zachodnich do Azji.
  Lata 70′ to Japonia, Korea, Tajwan.
  W tym momencie zaczęto hodować sobie konkurencję, utracono bezpowrotnie przewagę technologiczną.
  Otwarcie na Chiny dopełniło dzieła.
  Zamiast kolonii- miejsca zbytu na produkty finalne, utworzono silne ośrodki przemysłowe konkurujące o miejsca zbytu w skali globalnej.
  To był początek końca Zachodu.

 98. W obronie Adama Smitha należy dodać, że miał świadomość tego, co by nastąpiło, gdyby Brytania stosowała się do zasad właściwej ekonomii, obecnie nazywanej „neoliberalizmem.” Ostrzegł, że gdyby brytyjscy wytwórcy, kupcy i inwestorzy mieli zwrócić się ku zagranicy, mogliby na tym zyskać, ale ucierpiałaby Anglia. Jednakże sądził, że będą kierować się przywiązaniem do domu, zatem Anglia, jakby za sprawą niewidzialnej ręki, zostanie ocalona przed spustoszeniem wywołanym ekonomiczną racjonalnością.

  Nie sposób przeoczyć ten ustęp. Jednorazowe pojawienie się słynnego zwrotu „niewidzialna ręka” w „Bogactwie narodów.” Drugi główny twórca klasycznej ekonomii, David Ricardo, wyciągnął podobne wnioski, żywiąc nadzieję, że przywiązanie do domu skłoni ludzi majętnych „do zadowolenia się niższą stopą dochodu we własnym kraju, niż do poszukiwania bardziej korzystnego przeznaczenia dla ich bogactwa pośród narodów obcych,” i dodał, że „byłoby przykro obserwować osłabienie tych uczuć.” Pomijając prognozy klasycznych ekonomistów, ich przeczucia były właściwe.
  https://exignorant.wordpress.com/2011/09/01/n-chomsky-czy-swiat-jest-zbyt-wielk-aby-upasc-kontury-globalnego-porzadku-cz-i/
  ==========

  Klasycy mieli rację.
  W poszukiwaniu własnego zysku, przedsiębiorcy zachodni zdradzili interesy własnych państw…..

 99. wiesiek59
  12 lutego o godz. 9:53
  „żywiąc nadzieję, że przywiązanie do domu skłoni ludzi majętnych „do zadowolenia się niższą stopą dochodu we własnym kraju, niż do poszukiwania bardziej korzystnego przeznaczenia dla ich bogactwa pośród narodów obcych,”
  Problem w tym, że ci najbardziej „majętni” to „wieczni tułacze” nie mający własnego kraju !

 100. Dla przeciwników dochodu gwarantowanego:
  Katarzyna Wężyk „Dochód podstawowy batem na populistów? Znieczulenie nie uzdrowi świata”:
  Dochód podstawowy wzmacnia pozycję jednostki w zderzeniu z silniejszym graczem. Danie ludziom pieniędzy do ręki wcale nie sprawia, że leżą do góry brzuchem albo je przepijają. Wręcz przeciwnie.
  „Pamiętam zamykane fabryki i małe firmy, które zwalniały pracowników. Dziś przy głównej ulicy straszą puste sklepy, a większość żyje na granicy ubóstwa. Polujemy, żeby mieć co do garnka włożyć. Moi sąsiedzi są bardzo daleko od szczytu, a nawet środka, społecznej drabiny. Nie mamy nic do zyskania, wspierając system, który trzyma nas na dnie. Najlepsze, co mogą zrobić ludzie, których głos nie ma znaczenia, to znaleźć taran, który ten system zniszczy”.
  Więcej tu: http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,21357340,dochod-podstawowy-batem-na-populistow-znieczulenie-nie-uzdrowi.html#BoxGWImg

 101. wiesiek59, 1667
  Skandynawowie nie przeszli od razu z feudalizmu do socjalizmu, ale mieli u siebie kapitalizm opisany w
  ,, Ziemi obiecanej” i stwierdzili , ze nie tedy droga.
  Miejmy nadzieje,ze kiedy Czarnej Sotni bankierow nowojorskich ( CIA ) zabraknie funduszy na finansowanie mediow glownego scieku, to u nas tez nastapi otrzezwienie.
  http://www.history.ac.uk/reviews/review/1184

 102. kaesjot
  12 lutego o godz. 10:34 1685

  Odnoszę wrażenie, że ten swoisty patriotyzm przestał działać na Zachodzie.
  W innych krajach, niekoniecznie.
  Nazywało się to swego czasu kosmopolityzm elit……

  Biorąc pod uwagę kraje azjatyckie, lojalność wobec swego plemienia jest zdumiewająca.
  Japonia, Chiny, Korea, to obszary o innej mentalności.
  Może, ze względu na kulturę liczącą tysiące lat?

  To jedynie moje subiektywne odczucia co prawda, ale faktów potwierdzających sporo.

 103. wyzysk
  12 lutego o godz. 10:49 1687

  Rozpisywałem sie kiedyś na temat skandynawskich polityków, ich rządów trwających po 40-50 lat, sprawowanych przez jedna partię.
  Taki sam system panował w krajach azjatyckich które odniosły sukces.
  Tyle że za tym sukcesem stały też pały policji i bagnety armii.
  W obu przypadkach mieliśmy do czynienia z PLANOWANIEM przez elity rozwoju gospodarczego w skali dziesięcioleci.

  Co do systemu bankowego.
  O ile masz czas i ochotę, zerknij do exignoranta, czy pecuniaolet.
  Kryzys jest nieuchronny, nawet w prywatnych wypowiedziach wysokich oficjeli FED, czy MFW.
  Pytanie jedynie kiedy.

  Sporo krajów już kilka lat temu zaczęło działania profilaktyczne, skierowane na samowystarczalność, czy skracanie linii logistycznych w przemyśle.
  Bankowy domek z kart stoi obecnie jedynie na propagandzie.

 104. Po tej analizie okazało się, że w 2011 roku było na świecie 1.318 firm, z których każda była współwłaścicielem co najmniej dwóch innych. Tworzą one niejako jądro światowego systemu gospodarczego. Są to w ogromnej większości firmy określane jako „blue chip”. Ok 20% zysków osiąganych w gospodarce światowej należy do nich. Są to w większości firmy produkujące realne wyroby i świadczące realne usługi. Gdy badacze zaczęli te powiązania jeszcze bardziej „zagęszczać”, wyłoniła się z tej analizy liczba 147 jeszcze bardziej powiązanych ze sobą firm. Należy do nich ok. 40% wartości tego „jądra” złożonego z 1.318 firm. Krótko mówiąc mniej niż jeden procent firm kontroluje 40% najważniejszych firm światowych. Większość z nich niczego nie wytwarza! Są to instytucje finansowe, takie jak Barclays Bank, JPMorgan Chase & Co, The Goldman Sachs Group.
  https://pecuniaolet.wordpress.com/2017/01/10/siec-wladzy/
  ===========

 105. wiesiek59
  12 lutego o godz. 10:53 1688
  U nas tego społecznego myślenia brakuje a bardziej pasuje określenie – „pies ogrodnika”. Przypomnij sobie komentarze wielu internautów gdy rząd oglaszał , ze coś, komuś „chce dać” – np. Program 500+, bezpłatna opieka zdrowotna dla wszystkich.
  Zaraz był jazgot – ” z MOJEGO chcą dawać – nie pozwalam!!!”
  Nie widzi ile to sam z CUDZEGO korzysta.
  Moim zdaniem to konsekwencja setek lat pańszczyzny, braku szans rozwoju jednostek gdyż wszystko zalizało od łaski Pana.
  Łatwiej było dezawuować konkurentów do tychże łask niż samemu wyróżnić się swym talentem i osiągnięciami, gdyż zwyczajnie nie było ku temu warunków.

 106. kaesjot
  12 lutego o godz. 11:14 1691

  O ile się nie mylę, w Skandynawii nigdy nie było feudalizmu, ani silnej grupy feudałów, czy szlachty.
  To społeczności wolnych chłopów, gospodarujących na swoim.
  No i protestantyzm……

  Demokracja na poziomie gmin, samorządność ludzi w miarę równych majątkowo, ukształtowała specyficzny etos.
  Kraje dolin i fiordów są podobne.
  Na przykład Szwajcaria……

 107. Chcialbym zaznaczyc, ze WPA nie mialo na celu ofiarowanie KAZDEMU ‚pracy gwarantowanej’, tylko pobudzenie gospodarki poprzez inwestycje w infrastrukture. Autostrady, mieszkalnictwo, armia- to wszystko sektory,w ktore prywatne firmy nie inwestuja,bo nie ma z nich krotkoterminowych zyskow,a sa niezbedne dla funkcjonowania panstwa. Keynes zalecal panstwu pobudzanie gospodarki w okresach kryzysu wlasnie poprzez takie inwestycje i programy wielkich budow.
  Zapewnienie pracy kazdemu jest niemozliwe,jednak zapewnienie dochodu podstawowego kazdemu obywatelowi-jak najbardziej.

 108. Kaesjot 12 lutego o godz. 10:34 1685
  Jak to już pisałem, kapitalizm rynkowy – ustrój w którym liczą się tylko i wyłącznie pieniądze – prowadzi zawsze do plutokracji, czyli rządów bogaczy. Ale ponieważ bogaczami zostają w tym ustroju opartym na wyzysku czyli inaczej na kradzieży z reguły osoby z definicji amoralne, czyli złodzieje, bandyci, spekulanci i inni oszuści, to owa plutokracja w praktyce zawsze degeneruje się w ochlokrację, czyli w rządy hołoty, tyle że bogatej hołoty, a więc stojącej w kapitalizmie ponad prawem. 🙁

 109. Kaesjot 12 lutego o godz. 10:34 1685
  Jak to już pisałem, kapitalizm rynkowy, ustrój w którym liczą się tylko i wyłącznie pieniądze, prowadzi zawsze do plutokracji, czyli do rządów bogaczy. Ale ponieważ bogaczami zostają w tym ustroju, opartym przecież na wyzysku czyli inaczej na kradzieży, z reguły osoby z definicji amoralne, czyli złodzieje, bandyci, spekulanci i inni oszuści, to owa plutokracja w praktyce zawsze degeneruje się w ochlokrację, czyli w rządy hołoty, tyle że bogatej hołoty, a więc stojącej w kapitalizmie ponad prawem. 🙁

 110. wiesiek59
  – 12 lutego o godz. 9:53 1684
  1. A. Smith był przede wszystkim znakomitym filozofem moralnym, ale dość marnym ekonomistą, skoro opisał on tylko jak działa wolny rynek, ale nie rozumiał on mechanizmu tegoż wolnego rynku, którego działanie objaśnił dopiero D. Ricardo – pierwszy prawdziwy ekonomista, który uczynił z teorii ekonomii naukę, m. in. przez wprowadzenie modeli i wyjaśnienie mechanizmu, który kieruje wolnym rynkiem, a nie, jak A. Smith, ograniczając się tylko do opisania działania wolnego rynku, i to też tylko w krótkim czasie.
  Błędem Smitha było zaś głównie to, że swoją krytykę wolnego rynku umieścił on w innych pismach niż opis jego działania, stad niedouczonym ekonomistom, np. z Centrum im. Adama Smitha (tzw.”think tank” czyli „zbiornik myśli” promujący idee wolnego rynku) wciąż wydaje się, że A. Smith był apologetą wolnego rynku. Oto wybrane nazwiska tych pseudo-ekonomistów z owego centrum: Andrzej Sadowski, Robert Gwiazdowski, Ireneusz Jabłoński, Cezary Kaźmierczak, Małgorzata Brennek, Andrzej Kondratowicz, Tomasz Gruszecki, Maciej Zięba, Andrzej Blikle, Wojciech Roszkowski, Łukasz Turski, Tadeusz Tyszka, Roman Kluska, Jan Winiecki, Cezary Józefiak, Tadeusz Tyszka.
  2. Choć poszczególni kapitaliści mają swoje miejsca zamieszkania, to wielki kapitał jako taki jest ponadnarodowy, stąd też nawet po przystąpieniu USA do wojny z Niemcami, wielki międzynarodowy kapitał, w tym firmy zarejestrowane w USA i UK, finansowały wciąż III Rzeszę, a USAF i RAF nie atakowały, przykładowo, wielkiego kombinatu chemicznego w Dworach koło Oświęcimia, (obecny Synthos, dawniej Buna-Werke GmbH – część zbrodniczego koncernu IG Farben, którego akcjonariuszem były amerykańskie firmy takie jak np. Alcoa, Du Pont i Standard Oil), jako że ów kombinat w Dworach był współwłasnością kapitału angloamerykańskiego. Tak więc amerykański kapitał finansował żydowski holokaust, a więc jest on za ten holocaust współodpowiedzialny.
  – 12 lutego o godz. 9:41 1683
  Tak, w pogoni za krótkoterminowym zyskiem, głupawi przecie na ogół zachodni kapitaliści sami wychowywali sobie konkurencję, podcinając tym samym gałąź, na której siedzieli, a przy okazji zdradzili oni interesy swoich własnych państw. Kapitalizm ma bowiem sobie, tak jak przedtem niewolnictwo i feudalizm, wmontowany mechanizm samo-destrukcji (autodestrukcji), przy czym nie działa on od razu, ale dopiero po pewnym czasie, ale dziś trzeba to być już zaprawdę głuchym i ślepym, aby nie zauważyć objawów uaktywnienia się tego mechanizmu samozagłady kapitalizmu.

 111. Wiesiek59 12 lutego o godz. 11:29 1692
  Błąd – Skandynawia była długo feudalna, miała ona ukształtowaną szlachtę i arystokrację (encyklopedia.pwn.pl/haslo/Szwecja-Historia;4575456.html). Szwajcaria też miała swoich feudałów (books.google.pl/books?id=RqQUC2FmcC8C&pg=PA23&lpg=PA23&dq=szwajcaria+feudalizm&source=bl&ots=ae96Xy-Zkx&sig=t8ZvqKsF_o-mM_wxOSDi5Jz5NjM&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwjDnMnmv4rSAhWoIJoKHTWJABAQ6AEINzAD#v=onepage&q&f=false)

 112. jakowalski
  12 lutego o godz. 12:55 1697

  Zerknij może na to…..

  644
  M IC H A Ł K O P C Z Y Ń SK I
  Próbą stworzenia całościowego portretu stanu jest praca Jana
  Samuel-
  s o n a. Książka dzieli się na trzy części. W pierwszej, poświęconej elicie, autor
  bada zróżnicowanie majątkowe, wyodrębnia elitę polityczną i społeczną. W części
  drugiej zajmuje się szlachtą drobną, analizując przypadki utraty szlachectwa i drogi
  wejścia do stanu. W części trzeciej śledzi trudno uchwytne i dotąd niemal zupełnie
  nie badane związki klientalne. Ukazanie się tej bardzo wartościowej pracy pozwa­
  la naszkicować pełniejszy obraz anatomii szwedzkiego stanu szlacheckiego w erze
  nowożytnej.
  Jak wspomnieliśmy powyżej, szlachta szwedzka była nieliczna. W jej skład
  w XVI w. wchodziło 500-550 dorosłych mężczyzn. Dodając do tego przypuszczal­
  ną liczbę dzieci oraz kobiet dochodzimy do liczby maksymalnej na poziomie 3 000-
  -4 000 osób, co stanowi 0,4-0,6% liczącej ok. 750 000 osób ludności Szwecji
  http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Przeglad_Historyczny/Przeglad_Historyczny-r1996-t87-n3/Przeglad_Historyczny-r1996-t87-n3-s643-654/Przeglad_Historyczny-r1996-t87-n3-s643-654.pdf
  ===========

  Wyłania się nieco inny obraz…….

  Moje wrażenia opierałem raczej na beletrystycznym przedstawieniu Skandynawii, przedstawianym w rozlicznych sagach czytanych za młodu.
  Ale, dość wiernie chyba przedstawiały realia.
  To opracowanie potwierdza wrażenia.

  Szlachta była nieliczna, wpływy magnaterii w porównaniu z krajami Europy, czy Polski- niewielkie.

 113. jakowalski
  12 lutego o godz. 12:55 1697
  Nie jest istotne, czy była szlachta i feudałowie lecz ile swobody miał zwykły chłop, rzemieślnik czy mieszczanin.
  Zresztą u nas w XVII wieku majątki znacznej części szlachty na Kresach wyglądały jak zagrody chłopskie we Wielkopolsce ( pamiętniki J.Ch. Paska ).

 114. „(…) …czyli złodzieje, bandyci, spekulanci i inni oszuści, to owa plutokracja w praktyce zawsze degeneruje się w ochlokrację, czyli w rządy hołoty, tyle że bogatej hołoty, a więc stojącej w kapitalizmie ponad prawem. „, napisał nie po raz pierwszy i pewnie nie ostatni
  Jakowalski

  A więc, „co robić?” jak mawiał klasyk
  czyżby „… znaleźć taran, który ten system zniszczy”.
  Czy co?

 115. Optymatyk
  12 lutego o godz. 14:41 1700

  Przecież historia daje odpowiedź…..
  Co kilka pokoleń część możnowładców się wybijało, część przeganiało, nacjonalizując ich dobra.
  dochodzili do głosu kolejni przedstawiciele „ludu”, albo co światlejsi wywodzący się z elit, działający przeciwko nim.

  dokładni ten sam zwrot jst widoczny obcnie na zachodzie.
  Też należysz do grupy która patrzy, i nie jest w stanie zobaczyć?
  Sukcesy Sandersa, Le Pen, czy Corbyna, nieufność wobec elit, nie wzięła się z powietrza, tylko zdrady interesów krajów i ich mieszkańców.

  Uspołecznianie strat i prywatyzacja zysków, nie może trwać w nieskończoność. Żaden system tego nie wytrzyma.

 116. Optymatyk
  Jest tylko jedna droga, żeby tę hołotę, która chce nam chęć do życia odebrać,
  trzeba im i nam świadomość zmienić, na wyższy poziom przesunąć.
  O tych iluminatach myślę, super bogaczach….

  O ile wiem, niewielu wie co to jest świadomość. Tego nawet filozofia nie wie,
  ta akademicka, średniowieczna, starożytna. Wie tylko że jest, bardzo dobrze jest poznana nieświadomość, czyli bezmyślność.

  Wiem również, że świadomość jest niematerialna, że jest duchem, darem Bożym,
  że jest zbiorem naszego myślenia o wszystkich rzeczach, i że jej poziom zależy od ilości energii w naszych komórkach. Jednym słowem świadomość jest światłem.

  Czy Jakowalski będzie w stanie sobie to wyobrazić?

  Jakowalski w ducha nie wierzy. Tak nie raz pisał.
  A ja wierzę, dotknąć jej się nie da, tej świadomości.
  Świadomości na pewno nie ma w naszym ciele, fachowo to się nazywa : w materii. Materii, tej stałej, mamy w sobie niewiele, zaledwie — 15 do 20 procent, reszta to jest woda.

  Czy jesteście zainteresowani skąd w człowieku bierze się świadomość?
  Z góry wam mówię, nie z edukacji formalnej. Im bliżej uniwersytetu to
  ludzie świadomości mają coraz to mniej. Najmniej świadomości mają nauczyciele akademiccy, profesorowie. Czasami zdarza się jakiś wyjątkowy okaz.
  W Polsce ostatnim, człowieku, w którym była ukryta świadomość, z najwyższej półki — był Stanisław Staszic.

  O, wiemy, że byt kształtuje świadomość. Zwracam uwagę, że w tym bycie to nie chodzi tutaj o chleb z piekarni, wędliny, nasze ubrania, buty, meble, domy itd….

  Czy mogę dalej nawijać?
  Żebym niepotrzebnie energii, swojego światła nie marnował.

 117. Kaesjot 12 lutego o godz. 14:07 1699
  W feudalizmie biedny chłop wszędzie nie miał nic do powiedzenia. W bardziej rozwiniętych państwach feudalnych nieco swobody mieli zaś zamożni kmiecie i mieszanie, co wynikało z silniejszej niż w Polsce władzy królewskiej albo jak w Szwajcarii rozbiciem państwa na szereg stosunkowe małych kantonów, gdzie pozycja feudałów była słaba, jako że Szwajcaria jest krajem (wysoko)górskim, a więc zbuntowani chłopi mogli się dość skutecznie bronić przed feudałami np. uciekając w góry, a la Janosik czy Ondraszek i ich zbójnicy.

 118. Optymatyk 12 lutego o godz. 14:41 1700
  Zostaje nam tylko czekać na samo-załamanie się kapitalizmu i pomaganie w przyspieszeniu jego końca poprzez zwalczanie kapitalistów demaskując ich zakłamanie, chciwość i amoralność, przez pokazywanie ludziom, że wielkie majątki biorą się tylko z kradzieży, rabunku i oszustw.

 119. @jakowalski

  A jak się doczekasz zejścia kapitalizmu to czym uraczysz ludzi?

 120. Wiesiek59 12 lutego o godz. 14:03 1698
  1. Te 500-550 dorosłych mężczyzn to była zapewne cała szwedzka arystokracja, a dokładniej szlachcice z tytułem co najmniej baroneta (niem. Freiherr albo Ritter, ang. knight) bez uwzględnienia szlachciców bez tytułów, czyli w Niemczech „Herr von” („pan z”) a w Rosji путный вояр (putnyj bojar, czyli niższy szlachcic), a u nas szlachcic zwyczajny oraz zagrodowy.
  2. Poza mała liczebnością szwedzkiej szlachty dochodziła tu też silna władza królewska, która opierała się nie tylko na szlachcie. Polskę zgubiła zresztą słaba władza królewska.
  12 lutego o godz. 15:06 1701
  TAK! Sukcesy Sandersa, Le Pen, czy Corbyna, nieufność wobec elit, nie wzięła się z powietrza, tylko ze zdrady interesów krajów i ich mieszkańców przez elity nimi rządzące, siedzące w kieszeni międzynarodowego wielkiego kapitału. Uspołecznianie strat i prywatyzacja zysków, nie może przecież trwać w nieskończoność. Żaden system tego nie wytrzyma.

 121. miłośnik czarnych jagód 12 lutego o godz. 16:58 1705
  Po kapitalizmie zostanie sporo do zagospodarowania dla pożytku ogólnego, a nie jak dziś, dla 1-2% ludzkości.

 122. Wacław
  Świadomość jest w zasadzie iluzją, jako że ona istnieje tylko jako ulotny proces w wyżej rozwiniętych mózgach wyżej rozwiniętych zwierząt. Podobno już krokodyl ma świadomość, jako że ma on dość rozwiniętą korę mózgową. Poza tym, to człowiek świadomy może postępować bezmyślnie w znaczeniu głupio.
  Pytasz się też skąd w człowieku bierze się świadomość? Tak samo jak w zwierzętach – z rozwoju mózgu, a dokładniej kory mózgowej. Tu nie ma żadnej tajemnicy.
  A co do Staszica, to zgadzam to był wyjątkowo mądry człowiek, który np. doskonale widział niebezpieczeństwo, jakie dla Polski i całego zresztą świata stanowią Żydzi. Odsyłam tu do jego rozprawy p.t. „O przyczynach szkodliwości Żydów” zawartej w zbiorze jego pism pt. „Pisma filozoficzne i społeczne” (2 tomy) Wydawnictwo PWN, Warszawa 1954, Seria Biblioteka Klasyków Filozofii – jest to unikatowa na skalę światową seria wydawnicza utworzona w roku 1952 roku w ramach Państwowego Wydawnictwa Naukowego a mająca na celu udostępnienie polskiemu czytelnikowi klasycznej literatury filozoficznej – zarówno z dziedziny filozofii powszechnej, jak również filozofii polskiej a wydana w PRLu, jako że dziś Polska jest przecież za biedna na wydanie takich dzieł.

 123. jakowalski
  12 lutego o godz. 17:01 1706

  Z tego opracowania wynika, że była to CAŁA szlachta, łącznie z arystokracją……
  Próg wystawienia jednego konnego, w zamian za zwolnienie z podatków, okazał się dla szlachty zbyt wysoki, więc pozbawiano ich nobilitacji.
  W sumie niewysoki w porównaniu z innymi krajami.
  Dochody z 30 zagród chłopskich pozwalały wyekwipować konnego.

  W porównaniu z ilością szlachty francuskiej- 3% populacji, czy polskiej- 10%, to nordyckie 0,6% swiadczy o poziomie zamożności kraju.
  Stąd zapewne rozliczne łupieżcze wojny, prowadzone na czyjś koszt, w czyimś interesie często.

 124. miłośnik czarnych jagód
  12 lutego o godz. 16:58 1705

  Zadajesz zdumiewające pytania, świadczące o braku orientacji w istniejących obecnie na globie systemach społeczno- ekonomicznych.
  Rozwiązań lokalnych są tysiące.
  A najbardziej rozpowszechnioną formą są gminy, czy regiony autonomiczne, funkcjonujące w dużej mierze na zasadach sprzed tysiąca lat.

  Formy właściwe dla cywilizacji europejskiej sa jedynie niewielką częścią występujących. Zostały zresztą przetransferowane w lokalnych społecznościach na odpowiadające im, i ich strukturom społecznym.
  Indie i Chiny, to prawie połowa populacji świata.
  Europejski system organizacji społęcznej tam nie funkcjonuje.
  Ani, kapitalizm w naszym wydaniu.
  O czym więc mówisz?
  Europocentryzmie?

 125. „Po kapitalizmie zostanie sporo do zagospodarowania dla pożytku ogólnego, a nie jak dziś, dla 1-2% ludzkości.” Jakowalski

  I po jakimś czasie… można rzec ,” od nowa Polska ludowa”, tak?
  Ludzie z takim poziomem umysłowym(globalna demoralizacja narodów) to tak „zagospodarują”, jak dotychczas bywało, jedynie z kosmetycznymi poprawkami wyłoni się system ,jakiś kolejny w dziejach …izm, który po jakimś czasie, „uraczy” nas znowu scenariuszem już znanym, jeno ździebełko odświeżonym;
  „Zostaje nam tylko czekać na samo-załamanie się ……izmu i pomaganie w przyspieszeniu jego końca poprzez zwalczanie …..istów demaskując ich zakłamanie, chciwość i amoralność, przez pokazywanie ludziom, że wielkie majątki biorą się tylko z kradzieży, rabunku i oszustw.” Pewnie coś w tym stylu, bo rozum zdegenerował się w manipulacyjną inteligencję, a indywidualizm w egoizm z nieodpartą chciwością i nienasyconą zachłannością.

  Ale co to nas będzie interesować, skoro już zdążymy „dołączyć do większości”, „w dalszej perspektywie czasu.” Bo , „czas pozostanie ludożercą.” S.J. Lec

  Kapitalizm jako immanentna cecha ewolucji , jak zdajesz się to twierdzić, wyłoni z siebie kolejny system naturalnie promujący w konsekwencji jakąś kolejną odmianę „hołoty” jaką dziś stanowi te 1-2%. I tak w kółko Macieju. Ot bezprzymiotnikowa ewolucja.
  Dramatem naszych czasów jest ,że głupota wzięła się za myślenie.
  Musi obudzić się ROZUM, ale nie z takimi ludźmi jak teraz.
  Aksjomat Coley’a mówi;
  „Suma inteligencji na Ziemi jest stała. Liczba ludzkości rośnie.”
  Reset ante portas.

 126. Co pozostanie do zagospodarowania po obecnej cywilizacji?
  Zabytki, które przetrwają upadek.
  Trwałość piramid, czy Sfinksa, raczej wątpliwa…….

  Pewne wizje zawarte są w filmach.
  -Ostatni brzeg
  -Mad Max……

  Zapewne, ocaleją również pagody, czy buddyjskie klasztory.
  I niespieszny tryb życia mnichów.

 127. Wiesiek59 12 lutego o godz. 17:16 1709
  Raczej to była jednak szlachta wyższa i arystokracja, bez szlachciców zwyczajnych (łac. nobilis generosus) i zagrodowych (nobilis miles). Bardziej autorytatywne były by tu bowiem opracowania w języku szwedzkim, niemieckim czy angielskim. W Polsce nawet historycy nie odróżniają przecież królewicza (prince) od księcia (duke) i tytułują, z uporem iście oślim, następcę brytyjskiego tronu – księciem zamiast królewiczem. Niemniej może być tak, jak twierdzisz, przy czym do tych ok. 500 głów rodzin dodać należy co najmniej drugie tyle ich pierworodnych potomków, dziedziczących tytuł. Poza tym, to Szwecja wystawiła przecież w w XVII wieku sporą armię, która dość skutecznie najechała i złupiła całkiem wtedy sporą Polskę, a więc musiała ona mieć więcej niż 500 oficerów, a oficer wówczas był przecież z definicji szlachcicem. Stąd też twierdzę, że te 500+ to była raczej szwedzka arystokracja, niż cała szwedzka szlachta.

 128. Wiesiek59 12 lutego o godz. 18:25 1712
  Nie bądź aż takim pesymistą. Po kapitalizmie zostanie to samo, co zostało dawniej po niewolnictwie i feudalizmie, czyli infrastruktura. Zniknie tylko pasożytnicza klasa kapitalistów, winna dziś wszystkim nieszczęściom ludzkości z wojnami na czele.

 129. Gandhi „spuentował” to znakomicie’
  ” Świat jest na tyle duży aby zaspokoić wszystkich, ale na tyle mały aby zaspokoić chciwość jednostki.”
  Chciwość , nienasycenie jest wynikiem degeneracji mózgu osób o tym pokroju. W tym sensie kapitalizm to stan umysłu. To jest też zaraźliwe jak cholera, dosłownie i w przenośni. Cały świat jest tym przeżarty. 98-99% ludzi myśli tylko o pieniądzach, reszta te 1-2% ta hołota, je ma. Dlatego są wszelkie warunki do spełnienia się przepowiedni A.de Tocquevill’a, że czeka nas walka tych co posiadają z tymi co nie posiadają, bowiem rewolucja 1789 roku zniosła zasadnicze przyczyny nierówności między ludźmi, nie usunęła jednak prawa własności.

 130. Henry Ford ,ten od samochodów, powiedział ,że trzeba zamknąć 50 czołowych żydów w Stanach a ustaną wszystkie wojny. Tylko nie przypisywać mi proszę jakiegoś antysemityzmu.

 131. jakowalski
  12 lutego o godz. 18:36 1714

  Problem ze współczesną infrastrukturą jest kolosalny.
  Nie działa bez zasilania elektrycznością i sterowania za pomocą elektroniki.
  Znających się na naprawie, regeneracji układów, ich produkcji, jest w populacji garstka, wciąż zmniejszająca się.
  Współczesnych komputerów się nie naprawia, tylko wymienia.
  Nikt ręcznie nie będzie w stanie wymienić kondensatora na płycie głównej.
  Ścieżki o wielkości nanometrowej nikt nie wytrawi……

  Jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od techniki, automatyzacji.
  W momencie impulsu elektromagnetycznego, czy dużego wyrzutu plazmy słonecznej, możemy być w dużym kłopocie jako cywilizacja techniczna.
  Takie scenariusze w filmach katastroficznych dają przybliżony obraz efektów.
  Duże miasto- trzy dni bez zasilania i następuje agonia struktur społecznych. Wystarczy że staną chłodnie i transport.
  I zacznie się walka o byt, bo lodówka pusta….

 132. Optymatyk
  12 lutego o godz. 18:42 1715

  Obiło ci się coś o uszy, czy oczy, w sprawie:
  -reform Likurga
  -reform Dioklecjana?

  Już starożytni mieli problem z nadmierną kumulacją majątków i władzy, pozbawiającą podstaw bytu większość społeczeństwa.

 133. Optymatyk 12 lutego o godz. 18:17 1711
  Nie, nie Polska Ludowa, gdyż historia się nie powtarza, przynajmniej dokładnie a do przeszłości nie ma powrotu, wbrew marzeniom konserwatystów. Zauważ też, że choć kapitalizm, tak jak niewolnictwo i feudalizm, opiera się na wyzysku, to ten wyzysk jest jednak mniejszy niż w niewolnictwie i feudalizmie a przymus pracy jest w kapitalizmie już tylko ekonomiczny, a nie jak w poprzednich ustrojach fizyczny, a więc kapitalizm daje jednak większą wolności ludziom pracy niż dawało im niewolnictwo czy też feudalizm.
  To, że w kapitalizmie, tak jak w niewolnictwie i feudalizmie istnieje kasa panująca, nie oznacza także, że w przyszłym systemie taka klasa będzie istnieć. Ty, tak jak dawniej właściciele niewolników oraz feudałowie, nie potrafisz sobie wyobrazić, aby ludzie pracowali bez bata, bez pana nad sobą. Ale w kapitalizmie okazało się jednak, że ludzi do pracy można zmusić innymi metodami niż batem, a w przyszłości ludzie nie będą musieli pracować, jako że będą za nich pracować maszyny, a więc kapitalizm musi zniknąć w takich warunkach, jako że zniknie potrzeba wyzyskiwania ludzi pracy. Oczywiście, możliwe jest, że w tym nowym ustroju ocaleją tylko nieliczni bogacze, ale to z kolei może być ratunkiem dla środowiska, jako że kolejne kilka miliardów biedaków musi zniszczyć środowisko naturalne na naszej planecie i tym samym spowodować koniec istnienia naszej ludzkiej cywilizacji. Jak widzisz, możliwych scenariuszy jest sporo, nie każdy z nich jest optymistyczny, ale to też zależy od punktu widzenia.
  Przede wszystkim przestań myśleć w kategoriach przenoszenia w przyszłość obecnej struktury społecznej. Poza ty., to nie ludzie są źli, ale deprawujący ich system oparty na wyzysku (inaczej złodziejstwie), czyli kapitalizm i to z nim trzeba walczyć a nie z ludźmi – ofiarami tegoż kapitalizmu.

 134. @wiesiek59

  Piszesz o wspólnotach, gminach istniejących od stuleci w dobrze zakonserwowanych modelach i strukturach gospodarczych, kulturowo.
  A dla większych skupisk ludzkich, dla bardziej zróżnicowanych kulturowo, dla zbiorowisk o odmiennych światach wartości.
  Na przykład mieszkańcy Frankfurtu nad Menem, Amsterdamu, Kapsztadu.
  Do jakiej tradycji, albo jakiej formy bardziej współcześnie wygenerowanej mają przysposabiać się świadomi powagi sytuacji mieszkańcy w/w miast.
  Ze o mieszkańcach Paryża i Paradyża nie wspomnę.

 135. Wiesiek59 12 lutego o godz. 18:48 1717
  To też jest rozwiązanie, jako że kolejne kilka miliardów biedaków musi zniszczyć środowisko naturalne na naszej planecie i tym samym spowodować koniec istnienia naszej ludzkiej cywilizacji. A kondensator na płycie głównej wymieni robot tak samo jak robot wymieni ci już niedługo serce na sztuczne, bardziej niezawodne niż to „naturalne”. Albo wyprodukuje się praktycznie niezawodne kondensatory. Lub też wyhoduje ludzi (zmodyfikowanych genetycznie) z dwoma sercami. Jak widzisz, rozwiązań jest sporo…

 136. Optymatyk
  H. Ford był wielkim innowatorem, ale na początku płace były u niego wysokie, aby motywowały one do wydajnej i uczciwej pracy, ale gdy przyszedł w latach 1930. wielki kryzys, to Ford był pierwszym który radykalnie ograniczył u siebie zatrudnienie i radykalnie obniżył on płace swoim pracownikom, na friedmanowskiej zasadzie, że „the business of business is business” („biznesmeni mają się zajmować tylko i wyłącznie biznesem”), oraz że „there is one and only one social responsibility of business – to increase its profits” („istnieje jeden i tylko jeden rodzaj społecznej odpowiedzialności biznesu – aby zwiększać swoje własne zyski”).
  Niemniej kapitalizm robi z ludzi roboty, przystosowane do wykonywania jednej i tej samej czynności, a czego ukoronowaniem jest system organizacji pracy wprowadzony do przemysłu przez Taylora i Forda, a dziś rozciągnięty także i na biura. Pomyśl, czym jest szeregowy „umysłowy” pracownik wielkiej korporacji, jak nie ową bezmyślną mrówka, wykonującą wciąż tę samą czynność, np. telefonowanie po ludziach wciskając im niepotrzebne im towary albo też telefonowanie po dłużnikach banku w celu zmuszenia ich do spłaty zaległych rat?
  Z kolei największymi durniami są dziś Amerykanie, Anglicy czy Francuzi, a ostatnio znów także i Niemcy. Tylko Rosjanie oraz Azjaci (Chińczycy, Japończycy, Koreańczycy czy Hindusi) nie dają się dziś wodzić się za nos garstce Żydów, stąd też ta antyrosyjska propaganda na tzw. Zachodzie, opanowanym od lat przez garstkę żydowskich bankierów, a przed czym przestrzegał n.p. Henry Ford. Poza tym, to jeśli obecność Żydów miała mieć taki pozytywny wpływ na kraje, gdzie oni „gościli”, to dlaczego wciąż ich wypędzano, n.p. z:
  – Francji w roku 576 (alternatywą była wtedy, co prawda, konwersja na katolicyzm) oraz 1306,
  – Hiszpanii w roku 613 (alternatywą była wtedy, co prawda, konwersja na katolicyzm) oraz 1492,
  – Neapolu w latach 1288-03 (alternatywą była wtedy, co prawda, konwersja na katolicyzm),
  – Anglii w roku 1290,
  – Portugalii w roku 1497,
  – Moskwy w roku 1891 oraz
  – Etiopii w latach 1985-1991?
  Po prostu prawda jest taka, że Żydzi od lat ustanawiali powody nienawiści reszty ludzkości do siebie ponieważ Żydzi z definicji są pasożytami, a więc nie zajmują się oni pożytecznymi pracami typu uprawiania roli, a tylko lichwą, pośrednictwem etc. Izrael jest tu wyjątkiem potwierdzającym regułę, jako iż miało to być w założeniach państwo wyłącznie dla Żydów – stąd też na początku powstały w nim kibuce, w których Żydzi rzeczywiście pracowali przy uprawie roli, jako że w Izraelu miało nie być gojów do oszukiwania i wyzyskiwania, a więc ktoś z Żydów musiał się w Izraelu zająć rolnictwem. Ale, jak wiemy, to ten eksperyment z kibucami nie wypalił, jako że Żydzi zaczęli po prostu uciekać z tych kibuców do miast, do swych tradycyjnych, nieproduktywnych zajęć, a w Izraelu zaczęto tolerować gojów, jako iż Żyd bez goja po prostu żyć nie może, w tym sensie, że nie może on żyć bez pasożytowania na gojach, podobnie jak żaden pasożyt nie jest w stanie żyć bez czerpania swych „soków życiowych” z żywiciela, na którym on pasożytuje.
  Żydzi więc wciąż lamentują te wygnania, jako iż wtedy stracili oni swych żywicieli, na których oni pasożytowali. Żydzi nic nie mieli zresztą nic wspólnego z rozwojem Polski, a wręcz przeciwnie, oni ten rozwój zawsze opóźniali oraz sabotowali, n.p. mordując polską inteligencje, w tym także techniczną, n.p. kiedy dorwali się oni w Polsce do władzy w latach (z grubsza) 1944-1956.

 137. Jakowalski 1708
  Tu jest trochę wiedzy o świadomości,
  teraz nie mam czasu , później napiszę coś więcej na ten temat
  https://www.youtube.com/watch?v=HIg63bgz3SU

 138. miłośnik czarnych jagód
  Frankfurt nad Menem, Amsterdam czy Kapsztad nie maja przed sobą przyszłości. To są miasta – pasożyty, konsumujące a nie produkujące. Paryż też jej nie ma, ale ma ją Paradyż produkujący ceramikę budowlaną.

 139. miłośnik czarnych jagód
  12 lutego o godz. 19:06 1720

  W dalszym ciągu, większość populacji świata, mieszka w krajach rolniczych.
  W wioskach czy miasteczkach, niewiele różniących się pod względem infrastruktury, od tych z XVIII wieku.
  I mających podobną produktywność.

  Nie zmieniają tego żadne megapolis, czy wyspy nowoczesności rodem z XX wieku, zanurzone w tradycyjnym otoczeniu.
  Co najwyżej, obrastają w slumsy zamieszkane przez desperatów.
  Tak masz w Kongo, Brazylii, Meksyku, Indonezji, Indiach, Pakistanie, Egipcie- krajach ludnych i biednych.

  Industrializacja udała się zaledwie w 40-50 krajach swiata.
  Przyszłość tych 4-5 miliardów ludzi, jest raczej przesądzona.
  Będą walczyć o przeżycie.
  Wszelkimi metodami.

 140. Jakowalski 1708
  Lekko podszedłeś do świadomości. To nie jest iluzja. Tylko, za pomocą fizyki kwantowej można ocenić ludzką świadomość. Niedawno pojawiła się wśród ludzi, gdzieś od 6000 lat. Odpowiednimi sposobami można świadomość podnieść na wyższy poziom. Naszemu prezesowi by to się przydało.
  „Pytasz się też skąd w człowieku bierze się świadomość? Tak samo jak w zwierzętach – z rozwoju mózgu, a dokładniej kory mózgowej. Tu nie ma żadnej tajemnicy.” – mylisz się i to bardzo.
  Zwierzęta nie mają świadomości. Instynkt, tak, potrafią krowy trafić na swoje miejsce w oborze.

  Tylko fizyką kwantową można wyjaśnić taki „mik”; zjadany przez człowieka pokarm,
  w niewiadomy jeszcze sposób przerabiany jest na światło, energię,w naszych bebechach, i dopiero z tego światła powstaje nasze ciało, materia. Energia, którą mamy w swoim ciele nic nie waży, nie można jej dotknąć, a jest w postaci światła. Ostatnio odkryto, że także w postaci biofotonów. Te biofotony są w każdej komórce naszego ustroju.

  A ty mi mówisz, że świadomość jest fikcją – Jakowalski. Jest energią.Poducz się!

  W Warszawie jest firma , nazywa się Sante, która żywność produkuje z fotonami.

  Radzę Wam PT dyskutantom o świadomości pomyśleć, bez niej problemu kapitalizmu, globalizmu nie rozwiążecie. Drepczecie w miejscu jak robaczki świętojańskie.

  Taki cytat znalazłem.
  ……………………………
  „Dzisiejsza nauka jest zgodna co do tego, że bez uznania świadomości
  jako relacji przyczynowej w świecie nie pojmiemy fizyki kwantowej.
  Byliśmy wstrząśnięci musząc uznać, że pogląd
  dawnych mistyków, zgodnie z którym świadomość
  jest podstawą bytu, to prawdziwe widzenie świata
  w przeciwieństwie do tego, które nauka proponowała
  i uznawała przez ostatnie czterysta lat.
  prof.dr Amit Goswani
  specjalista fizyki kwantowej”
  …………………………………………….
  Jeszcze jedno: człowiek nie musi żywić się pokarmem stałym żeby żyć,
  wystarczy człowiekowi energia bezpośrednio przekazywana ze Słońca.
  Nawet pić człowiek nie musi. Tylko jeden warunek musi być spełniony
  – człowiek musi tego bardzo chcieć. Tylko tyle, czasami mocno się pomodlić.
  To są fakty. Tak ludzie żyją . Na całym świecie, również w Polsce.

  Współczesna nauka nie potrafi tego wytłumaczyć.

  Kombinuję, żeby się przerzucić na taki model żywienia. Na starość,mogę
  zaryzykować.Największy problem jest ze współmałżonkiem, nie jest w stanie tego zaakceptować. Przy stole dochodzi do dramatycznych sytuacji.

 141. Wiesiek59 12 lutego o godz. 19:25 1725
  Ludność III świata, tak czy inaczej, skazana jest na zagładę z powodu narastającego deficytu wody i żywności z jednej strony oraz eksplozji demograficznej z drugiej strony. Po prostu każda planeta ma ograniczone możliwości wyżywienia zwierząt, do których zaliczają się przecież też i ludzie, a nasza planeta właśnie osiąga ten limit. Niestety, ale sprzeciw większości religii w temacie ograniczania przyrostu naturalnego popycha ludzkość ku samozagładzie. Jedyna rada to delegalizacja wszelakich kościołów, ale to wymaga ustanowienia autorytatywnej dyktatury ogólnoświatowej, Innymi słowy – demokracja oznacza zagładę ludzkości, jako że w demokracji rządzą nie najmądrzejsi, ale z reguły najgłupsi.

 142. Wiesiek59 12 lutego o godz. 19:25 1725
  Ludność III świata, tak czy inaczej, skazana jest na zagładę z powodu narastającego deficytu wody i żywności z jednej strony oraz eksplozji demograficznej z drugiej strony. Po prostu każda planeta ma ograniczone możliwości wyżywienia zwierząt, do których zaliczają się przecież też i ludzie, a nasza planeta właśnie osiąga ten limit. Niestety, ale sprzeciw większości religii w temacie ograniczania przyrostu naturalnego popycha ludzkość ku samozagładzie. Jedyna rada to delegalizacja wszelakich kościołów, ale to wymaga ustanowienia autorytatywnej dyktatury ogólnoświatowej, Innymi słowy – demokracja oznacza zagładę ludzkości, jako że w demokracji rządzą nie najmądrzejsi, ale z reguły najgłupsi.

  Wacław1 12 lutego o godz. 21:40 1726
  Świadomość jest taką sama iluzją jak elektrony czy kwarki, w tym sensie, że tego nie da się zobaczyć ani wziąć do ręki, jako że to wszystko istnieje, ale też i nie istnieje, jako że nie jest uchwytne dla naszych zmysłów. Możemy sobie tylko wyobrazić modele elektronu, kwarka czy świadomości, ale nie sam elektron, kwark czy też świadomość. I to miałem na myśli pisząc, że (dla naszych ograniczonych umysłów i zmysłów) świadomość „jako taka” nie istnieje. Ale aby to zrozumieć, to trzeba liznąć trochę fizyki i matematyki, jako że tego się nie da wytłumaczyć umysłom potocznie zwanym „humanistycznymi”, czyli inaczej umysłom ograniczonym w swym pojmowaniu otaczającego nas świata.
  Poza tym, to jesteś za bardzo pod wpływem chrześcijaństwa, a pośrednio judaizmu, skoro odmawiasz świadomości wyższym zwierzętom. Krowa też ma świadomość swego „ja”, świadomość tego, że jest ona bytem odrębnym od swojego otoczenia. Oczywiście, to nie jest taka jasna świadomość jak u inteligentnych ludzi, ale to jest świadomość.
  Świadomość nie jest też energią, jako że ona jest procesem odbywającym w materialnym środowisku, ale nie jest ona ani materią, ani energią, a tylko stanem materii-energii. Znów wychodzą u ciebie poważne braki z fizyki.
  Poza tym, to trzeba być kompetentnym durniem, nie mającym pojęcia o fizjologii ssaków, aby pisać, że człowiek nie musi jeść ani pić aby przeżyć. Pokaż mi choć jednego człowieka, który naprawdę żyje tylko energią czerpaną ze słońca i nie podjada i popija sobie po cichu. Zrozum, że bez dawek wody, to człowiek przeżyje najwyżej kilka dni: „sprawa życia i śmierci rozstrzyga się na rzecz ostatniej maksymalnie po trzech dniach, choć granica ta może być wydłużona o dzień lub dwa w zależności od ciężaru ciała człowieka, który nie ma dostępu do wody w jakiejkolwiek postaci. Jeśli ma się dostęp do wody, choćby w minimalnej ilości, można wydłużyć czas całkowitego odwodnienia organizmu. Jednak bez niezbędnej ilości wody (ok. 2 l dziennie, ale nie więcej, bo nadmiar w piciu wody nie jest wskazany – patrz przewodnienie hipotoniczne), niekoniecznie w jej czystej formie (woda przecież jest składnikiem np. owoców), człowiek nie może przeżyć tak długo, jak może bez dostarczania organizmowi pożywienia” (opinia prof. dr hab. n. med. Świętosława Ziemlańskiego z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie).

 143. ” Poza ty., to nie ludzie są źli, ale deprawujący ich system oparty na wyzysku (inaczej złodziejstwie), czyli kapitalizm i to z nim trzeba walczyć a nie z ludźmi – ofiarami tegoż kapitalizmu.” Jakowalski

  A kto jak nie ludzie realizują w praktyce prawa kapitalizmu? Przecież sam się nie zrealizuje? Kapitalizm jest systemem realizowanym przez ludzi, a nie przez kapitalizm jako nazwę określonego systemu gospodarowania? Bez ludzi nie ma kapitalizmu.

  „Interesujące byłoby ponowne odczytanie wyjściowego programu Solidarności – nie ma tam nic na temat kapitalizmu. Więcej natomiast na temat społecznego marzenia. Sądzę, że powinniśmy walczyć o to dziedzictwo, jest to sprawą zasadniczą, w przeciwnym razie – jeśli to marzenie o zbiorowej solidarności zniknie – będziemy żyli w przerażającym społeczeństwie, w którym rywalizacja rynkowa będzie współistniała z nowym rodzajem trybalizmu. Strasznie będzie się żyło w takim społeczeństwie. My – państwa postkomunistyczne, ujmując to w marksistowsko-mesjanistycznym stylu, mamy misję odnalezienia nowej formy… nie żartuję!… tak, żartuję, ale myślę o tym całkiem poważnie, wynalezienia nowej formy życia społecznego, która mogłaby uniknąć starych pułapek. Może jesteśmy w stanie ocalić ludzkość…
  Slavoj Žižek

 144. Optymatyk
  12 lutego o godz. 23:16 1729
  1. Tak samo jak zależymy od praw fizyki, tak samo zależymy od praw ekonomii. Nie da się siłą woli pokonać praw rządzących grawitacją, i tak samo nie da się siłą woli pokonać praw rządzących rynkiem.
  2. Przypominam ekonomiczne postulaty sierpniowe:
  – Zagwarantować prawo do strajku oraz bezpieczeństwo strajkującym i osobom wspomagającym.
  – Przywrócić do poprzednich praw: – ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976
  – Podjąć realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:
  – Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy z funduszu CRZZ.
  – Podnieść wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.
  – Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
  – Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko i wyłącznie nadwyżki.
  – Wprowadzić na mięso i przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).
  – Znieść ceny komercyjne i sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
  – Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej, oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnej sprzedaży itp.
  – Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 lub przepracowanie w -PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.
  – Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.
  – Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.
  – Zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.
  – Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.
  – Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie.
  – Podnieść diety z 40 zł do 100 zł i dodatek za rozłąkę.
  – Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie 4-brygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.
  Które z nich zrealizowała władza, podająca się za spadkobierców pierwszej „Solidarności”? Może tylko wprowadzając formalne, ale nie faktyczne prawo do strajku.

 145. Jakowalski – temat – niejedzenie
  Tego nigdzie nie wyczytałem, nie wysłuchałem – pamięć człowieka,
  rzekomo ulokowana w mózgu,tylko nikt tego miejsca nie odkrył,
  żaden neurobiolog, pięknie o tym biologia opowiada — jest wiązką światła, energii,
  którą nasz mózg tylko produkuje, fizyką kwantową, myślę, ludzie to objaśnią.

  Prawa fizyki niczego nie objaśniają, to w stanie dzisiejszej naszej ludzkiej świadomości jest wiedzą na poziomie przedszkolaka. Te wszystkie prawa fizyki klasycznej już są nieaktualne, nieprawdziwe, tylko fizyka jeszcze nie chce się go tego przyznać, otwartym tekstem, żeby nie robić ludziom zamieszania w głowach,
  bo mają je wystarczająco duże to zamieszanie.

  Teraz o niejedzeniu będzie, w tym linku jest najwięcej informacji:
  https://www.youtube.com/watch?v=OiNvtS3MSc0&t=71s

  Akurat rok temu byłem w szpitalu, z powodu błędu żywieniowego, zdarzyła mi się
  bardzo nieprzyjemna przypadłość: ostre zapalenie trzustki, już sama nazwa brzmi jak wyrok. W szpitalu przebywałem siedem dni. Kroplówkami mnie leczyli, w nich były leki, glukoza… życie mi zbrzydło od biegania z moczem do toalety.
  Jedzenie szpitalne bardzo mi się nie podobało. Pomyślałem: jak mam jeść to ścierwo żywieniowe, to chyba lepiej zrobię, jak przestanę jeść całkowicie, i tak zrobiłem, nie pytając się lekarzy o zgodę.
  Dobrze zrobiłem. Zbłądziłem, rozpoczynając tzw normalne żywienie w domu.
  Ale , wtedy, nie miałem wiedzy, o tym, że można żyć bez stałych pokarmów,
  a nawet wody. I to jest o’key.
  Całe leczenie trwało trzy miesiące, aż stan zapalny znikł w moim ustroju.
  Byłem przez tydzień na diecie pranicznej, po roku, o tym się dowiedziałem.

  Mnie się jednak wydaje, że to Ty jesteś durniem — Jakowalski.

 146. Wacławie,
  Nie pisz bzdur. Od dawna wiemy, że osoby z demencją tracą także tkankę mózgową, że indywidualna pamięć każdego człowieka znajduje się w mózgu a nie gdzie indziej.
  Dalej – fizyką kwantową się nic nie produkuje, tak samo jak nic się nie produkuje fizyką niekwantową. Prawa fizyki klasycznej też wciąż obowiązują w skali makro, czyli tej przez nas zauważalnej. Itp. Itd.
  Obawiam się, że naprawdę cierpisz na schizofrenię, a więc nie będę już więcej komentował twoich wpisów, gdyż to nic nie daje – ty i tak wiesz swoje, a twoje pisanie na tym blogu być może jest dla ciebie rodzajem terapii,a więc nie będę ci w tym przeszkadzał. Ale przestań mnie obrażać.

 147. Czytaj uważnie moje teksty – jakowalski.
  Gdzie ja napisałem, że fizyką kwantową cokolwiek się produkuje.
  Napisałem, że fizyką kwantową się wyjaśnia, w naszych czasach to, co dawniej było nie do pojęcia.
  Tkankę mózgową niszczą ludziom bakterie, pewne substancje, które bakterie wytwarzają, oraz używki, narkotyki, szczególnie alkohol, który degraduje,
  denaturują białka w komórkach mózgowych. Z alkoholi najgorsze jest piwo,
  czysta zaraza dla mózgu.
  Do niszczenia komórek mózgowych najgenialniejszy jest cukier.
  Żeby nabawić się Alzheimera nie potrzebna jest fizyka kwantowa, wystarczy znajomość biochemii i parazytologii.

  Ty jakowalski na mnie się nie obrażaj, tylko zabierz się z poznawanie nowości
  we współczesnej nauce.

  O biologii umysłu, w tym pamięci – wspaniale opowiada, wybitny nasz uczony
  Leszek Kaczmarek z Uniwersytetu Warszawskiego.
  Jestem cały w skowronkach jak mówi, w tym linku
  https://www.youtube.com/watch?v=geKhNxxq1lA&t=1665s

 148. Wacław1
  13 lutego o godz. 16:53 1733

  W twoich tekstach widać jedynie ideologię, nie popartą faktami z różnych stron świata.
  Koncepcja nie trzyma się ani kupy, ani faktów.
  Ludzie żrą to co jest dostepne w okolicy.
  Czasem, dość ubogiej w pokarm.
  A ty gaworzysz o jakiejś teorii, a nie praktyce dnia codziennego, co niczego nie wnosi do dyskusji o ekonomii.

  Jesteś typowym wytworem cywilizacji mającej wybór,
  Większość populacji świata w doborze pokarmu wyboru ze względu na dochody, nie ma żadnego.
  Nie mówiąc już o wiedzy,

 149. Gentelmeni o faktach nie rozmawiają, o skutkach , jakie fakty powodują – tak.
  Fakt, po kilku minutach staje się historią. Przyszłością, także nie warto się zajmować, bo nie jesteśmy w stanie jej przewidzieć. To jest czysta strata czasu.
  Bo czasu nie ma, bo czas jest tylko naszą kombinacją myślową.
  Musimy zmienić myślenie z mechanistycznego na kwantowe. Światłem musimy myśleć.
  Utarło się mniemanie, że nasza świadomość siedzi w mózgu, a jest to czystym absurdem. Nasza świadomość znajduje poza naszym mózgiem. Jak tego problemu nie zrozumiemy to rozstrzygnięcie , również problemów, dylematów ekonomicznych będzie niemożliwe. Przecież to widać, nasi mechanistyczni myśliciele nie mogą dać recepty na wyjście z dylematu nierówności dochodowych.
  Obserwujemy dreptanie w miejscu.
  Szukam informacji, która być może przekształci się w moją wiedzę: jak to jest z tą naszą świadomością, umysłem, myśleniem, emocjami, uczuciami… z tym wszystkim, czego nie jesteśmy w stanie zważyć, umiejscowić, rzeczy, o których
  wiemy że są.
  Na każdym kroku potykamy się o świadomość. Jest tyle określeń świadomości,
  że zawraca się od tego w głowie.
  Nie będę się rozgadywał, mój Googiel, sam, bez mojej zgody, śledzi moje myślenie,
  i podrzuca mi ciągle nowe materiały o świadomości, umyśle, myśleniu…niejedzeniu.

  Wczoraj wieczorem otrzymałem do wysłuchania trzy wykłady pani dr Adamskiej
  która jest z wykształcenia inżynierem. Być może, dlatego, że moje wykształcenie formalne jest politechniczne jestem w stanie zrozumieć, to, co do mnie mówią biolodzy, neurobiolodzy, fizycy. Właśnie od fizyki się u mnie zaczęło od dydaktyki księdza profesora Michała Hellera, także od szukania informacji żywieniowych.

  A na zupełnym początku była edukacja ekonomiczna na blogu Krzysztofa Rybińskiego, który jest na etapie zaniku, a był czas, że pod tematem , tekstem wstępnym pojawiało się ponad dwa tysiące wpisów.

  Ten link jest dla mojej świadomości rewelacyjny, polecam, będę go słuchał wielokrotnie, cieszę się , że mogę go Wam czytelnikom tego tekstu — polecić
  https://www.youtube.com/watch?v=ZdVpi4_Zi1A&t=2278s

 150. Dzisiaj , z samego rana, mój Googiel nakazał mi wysłuchania, obejrzenia
  tego linka, z muzyką Szostakowicza, wzruszyłem się, mokro mi się zrobiło
  w oczach.
  https://www.youtube.com/watch?v=r8Nv54dJ03M

 151. Jak pięknie rozmawiają, ze sobą, o świadomości, Janusz i Roman,
  wprost genialnie. Bardzo bym zgrzeszył , gdybym Wam nie wysłał tego
  linka https://www.youtube.com/watch?v=HIg63bgz3SU&t=348s
  To z treści , zawartości linka wynika, ta moja bezinteresowność, bo tylko
  to ma sens – dzielenie się z drugim, tylko wtedy możemy być jednością.

 152. Wiesiek59 13 lutego o godz. 21:10 1734
  Zrozum, że Wacław jest schizofrenikiem, a więc racjonalne argumenty do nie go trafiają, podobnie jak do religiantów. Oczywiste jest przecież, że większość populacji świata NIE ma wyboru doborze diety i cierpi na niedożywienie. Ale takie obżarte schizofreniczne pięknoduchy jak Wacław nie mają o tym przecież pojęcia, jako że ich fakty nie interesują gdyż oni żyją w innej rzeczywistości niż zdrowi psychicznie ludzie. Szkoda tylko, że Wacław uparł się zaśmiecać ten blog wytworami swojego chorego, schizofrenicznego umysłu. Może szokowa dawka insuliny by mu pomogła?

 153. Optymatyk
  Miejsce Gąsiorowskiego i jemu podobnych „biznesmenów” jest w reedukacyjnym obozie pracy.

 154. @ Jakowalski
  A wiesz ,że na taką odpowiedź oczekiwałem? Ale trak oczywiście nie będzie.
  Może się zdarzyć ,że obiecane przez niego biznesy spowodują kolejne tąpnięcie w gospodarce naszego kraju, a może i na szersza skalę. Cały ten artykuł świadczy o niesłychanej bezczelności i zachłanności owego już raczej niereedukowalnego osobnika.Tu przydałby się reset ośrodka myślenia zw. mózgiem. Co będzie niewykonalne.
  Ostatnie trzy wizyty przedstawicieli elit aktualnej władzy(wicepremier,premier i prezydent) wskazują na taką właśnie drogę.

 155. Optymatyk
  To, że Gąsiorowski jest na wolności poza Izraelem świadczy, że Polska nie jest państwem prawa a tym bardziej nie jest ona państwem sprawiedliwości. Wizyty polskich polityków z Izraelu, państwie łamiącym wszelkie reguły obwiązujące w cywilizowanym świecie świadczą zaś o moralnym upadku polskich elit zarówno spod znaku PO jak też i PiS. Ale cóż, żyjemy w schyłkowej fazie kapitalizmu, a więc wszelakie brudy wychodzą teraz na światło dzienne, jako że nie da się już ich ukryć.

 156. „… Izraelu, państwie łamiącym wszelkie reguły obwiązujące w cywilizowanym świecie…”

  Jak to mówią powszechnie, „bogatemu wszystko wolno”. Z czy się nie zgadzam ale co tam moje zdanie dla tach.

 157. Optymatyk
  To tylko pojedynczy Żydzi są bogaci. Izrael ma tylko wojsko i długi.

 158. Długi?, a kto im pożyczył? przecież jak piszą, Stany są zadłużone ( nie wiem gdzie i u kogo? tzn. wiem w FED ), na już ponad 20bln$. Co się tymi pieniędzmi stało? spłonęły ,że ich nie ma ,a może Marsjanie wzięli(żartuję oczywiście)?
  Czy świat się kręci jedynie wokół tzw. narodu wybranego przez pozaziemska istotę?
  Co naród , to wybranie. Przecież ta „chujoza” doprowadzi do samozagłady! O to chodzi?
  Jeśli tak to jesteśmy w czarnej dupie ,jak to się mówi.

 159. Optymatyk
  Prawie wszyscy (rządy, firmy i osoby prywatne) są dziś zadłużeni w prywatnych bankach, a te są z reguły pod kontrolą angloamerykańsko-żydowskiego kapitału. Karol Marks w roku 1850, w swym, jakże wciąż aktualnym dziele p.t. „Walki Klasowe we Francji” (www.marxists.org/polski/marks-engels/1850/wkwf) wyjaśnił, że rządy państw kapitalistycznych (nie ważne tu jest jakiej orientacji – od socjaldemokracji i „zielonych” po konserwatystów i liberałów) zadłużają się w prywatnych bankach czyli na tzw. rynku finansowym (w przypadku rządu Grecji, Portugalii czy Polski głównie u bankierów zagranicznych) tylko dla tego, że te rządy są zależne od bankierów, a nie ma przecież dla bankierów lepszego dłużnika niż rząd, który przecież praktycznie zawsze (prędzej czy później) spłaca swoje długi pieniędzmi podatników.

 160. „Prawie wszyscy (rządy, firmy i osoby prywatne) są dziś zadłużeni w prywatnych bankach, a te są z reguły pod kontrolą angloamerykańsko-żydowskiego kapitału.”
  Kto , co, im dał prawo do pożyczania i zadłużania. Na jakiej podstawie uznano kiedyś ,że prywatne banki mają takie prawa?
  Zdaje się , że pierwszy padł z powodu odrzucenia $ od spłat S.Hussein, potem Kadafi z powodu chęci wprowadzenia do rozliczeń złotego dinara. Co z nimi i ich państwami zrobiono ,wszyscy wiemy.
  Jak czytałem ostatnio, Rosja spłaciła już ostatnie raty długu z czasów ZSRR i nic nie jest nikomu winna w strefie $. Chiny mają papiery dłużne wobec USA na ok. 6bln$ lub wiecej. Czy teraz pora na Rosję i Chiny i pozostałe kraje BRICS? Ukraina to tylko pretekst.
  Jeśli tak ,to niech się każdy modli do czego tam chce, a nic nam nie pomoże.

 161. Ciekawostka:
  Unia Europejska czy też Kanada z „otwartymi ramionami” stara się przyjąć uchodźców z konfliktu syryjskiego. Jednocześnie spora cześć broni napływająca do Syrii pochodzi z krajów będących członkami tejże Unii (głównie Niemcy i Francja) oraz z Kanady, która też jest przecież producentem i eksportem broni. To jest czysta hipokryzja.
  Jak donosi najnowszy raport Kampanii Broń Kontrolowana, globalizacja przemysłu zbrojeniowego stworzyła nowe możliwości wykorzystania poważnych luk we wszystkich obecnie obowiązujących przepisach w zakresie eksportu broni, sankcjonując tym samym jej sprzedaż organizacjom i grupom łamiącym prawa człowieka oraz krajom objętym embargiem. Raport „Broń bez granic” został zaprezentowany w związku z otwarciem sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych, poświęconej kontroli zbrojeń, która może okazać się przełomowym momentem w związku z decyzją o rozpoczęciu prac nad Traktatem o Handlu Bronią (Arms Trade Treaty – ATT).
  Raport ujawnia, iż firmy z Unii Europejskiej, USA i Kanady znajdują się pośród tych, które omijają przepisy dotyczące sprzedaży broni i eksportują jej części składowe bądź zlecają ich wykonanie poza granicami swego kraju. Raport szczegółowo prezentuje metody, dzięki którym broń, w tym helikoptery szturmowe i ciężarówki bojowe, jest montowana z zagranicznych części i produkowana na licencji m. in. w Chinach, Egipcie, Indiach, Izraelu i Turcji. W raporcie opisana jest droga, jaką przebywa wytwarzana w ten sposób broń, docierając do takich miejsc jak Kolumbia, Sudan czy Uzbekistan. Tam jest nagminnie wykorzystywana do zabijania i przesiedlania ludności cywilnej, co wskazuje na natychmiastową potrzebę wypracowania jednolitych, międzynarodowych przepisów, regulujących rosnący w siłę globalny przemysł zbrojeniowy. (…)
  W Unii Europejskiej obowiązuje embargo na eksport broni do Chin; Stany Zjednoczone i Kanada odmawiają Chinom sprzedaży helikopterów szturmowych, jednak nowe chińskie helikoptery szturmowe Z-10 nie latałyby bez części i technologii firm: brytyjsko-włoskiej (AugustaWestland), kanadyjskiej (Pratt & Whitney Canada), amerykańskiej (Lord Corporation) oraz francusko-niemieckiej (Eurocopter).
  Więcej tu: http://web.amnesty.org/library/index/engPOL300422006-open&of=eng-200

 162. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/minister-spraw-zagranicznych-iran-nie-wystraszy-sie-grozb-usa/k3sjv14
  Dlaczego Iran jest siedliskiem zła???oto odpowiedz z portalu Independent Trader
  Iran odchodzi od dolara

  Prezes banku centralnego Iranu Veliollah Seif poinformował, że Iran zamierza zaprzestać używania dolara jako waluty rozliczeniowej. Decyzja ma wejść w życie 21 marca.

  Sytuacja jest o tyle poważna, że głównym towarem eksportowym Iranu jest ropa naftowa. Roczne zyski ze sprzedaży surowca wynoszą ok. 40 mld dolarów. Jednocześnie rozliczanie ropy w dolarach stanowi o sile amerykańskiej waluty. W ten sposób generowany jest popyt na dolara, co pozwala mu pełnić rolę waluty rezerwowej. Jest to tzw. system petrodolara, zaprojektowany na początku lat 70-tych przez Henry’ego Kissingera, obecnego doradcę Donalda Trumpa ds. polityki zagranicznej.

  To nie pierwszy raz, kiedy muzułmański kraj zamierza zrezygnować z rozliczania ropy w dolarach. W 2000 roku Saddam Husajn ogłosił, że Irak będzie sprzedawał surowiec wyłącznie w euro. Zaledwie kilka miesięcy później w mediach zaczęły pojawiać się informacje o posiadaniu przez Irak broni masowego rażenia. Ostatecznie Stany Zjednoczone dokonały inwazji i siłą przywróciły rozliczanie ropy w dolarach.

  Krok dalej od Husajna poszedł libijski przywódca Muammar Kaddafi, który opracował plan stworzenia złotego dinara. W tej walucie sprzedaż ropy miały rozliczać wszystkie afrykańskie państwa eksportujące surowiec. Rozwiązanie Kaddafiego stanowiło ogromne zagrożenia dla petrodolara. W efekcie doszło do wywołania libijskiej rewolucji. Rebelianci wspierani przez Zachód przejęli władzę w kraju, a pomysł wprowadzenia złotego dinara upadł.

  Obecnie odejście od rozliczeń w dolarach zapowiada Iran, będący kluczowym sojusznikiem Chin oraz Rosji. Położenie Stanów Zjednoczonych jest zatem znacznie trudniejsze.
  O czym wspomniałem już w poprzednim swoim wpisie. Został tylko miesiąc do…… no właśnie do czego?

 163. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/niemcy-republikanski-senator-graham-zapowiada-ukaranie-rosji-za-cyberataki/j89ct2d

  i jeden charakterystyczny komentarz spod artykułu;

  „~Szalony Iwan : Amerykański bandzior by chciał no ale… może tylko wymyślać nowe „sankcje”. Ja powiem tak, ten język bandycki, język terrorysty mnie nie zaskakuje. Tym właśnie jest ameryka, to światowe gniazdo terroryzmu, chorób i wszelkiej zarazy. Iran im przeszkadza, Rosja, Chiny, Korea Północna… Ktoś z tych krajów na pewno was kopnie i nie będziecie nawet wiedzieli kto. Wystarczy podłożyć dwie bomby 200- megatonowe jedną pod wschodnie wybrzeże i drugą pod zachodnie. Słabość krowopaskich bandziorów właśnie na tym polega, że największe miasta i fabryki mają na wybrzeżach. Zaleje je ponad kilometrowa fala tsunami. Bomba taka jest 4X silniejsza od „car bomby”. ameryka zostanie utopiona ku uciesze całego świata. To może zwykły żaglowiec podłożyć taką bombę, Rosjanie testują już Status-6, Chińczycy mają projekt „Tajfun”. Paskudna ameryka może nawet śmiertelnie oberwać od Korea Północnej, każdy kraj mający elektrownie atomowe taką bombę może zbudować. I potop zaleje to gniazdo szerszeni, zwane usa. „

 164. Optymatyk
  Kto mieczem wojuje…

 165. W ciągu pięciu lat może zniknąć miliard miejsc pracy – mówi Adam Rudowski, ekspert IT z krakowskiej firmy Veracomp. (…) Szacuje się, że powstające obecnie inteligentne algorytmy w ciągu następnych pięciu lat będą mogły stać się ekwiwalentem aż jednego miliarda miejsc pracy na świecie i są zagrożeniem dla ok. 700 funkcjonujących dziś zawodów. Oczywiście, proces zastępowania ludzi nie będzie przebiegał tak szybko, choćby ze względu na opory społeczne i istniejące nawyki.
  http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,112587,21388473,bez-it-nie-byloby-polowy-firm-na-swiecie.html#BoxBizLinkZ27

 166. Przez kilka dni blog redaktora Wosia nie był ujęty w wykazie na http://www.polityka.pl/blogi.
  Teraz już można go tam dostrzec.
  To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich szukających dziennikarzy czytających, myślących i niekonformistycznych.

 167. Przez przypadek, odkryłem portal ze świetnymi analizami, na bardzo wysokim poziomie sa również inne teksty.

  Szczególnie, polecam ten.
  https://newtimesnews.pl/ekonomia-zachodu-dolar-derywaty-fed-i-banki-oczami-chin/
  =============

  Doskonale odzwierciedla problem z dolarem, zadłużeniem, bankami i ich władzą nad światem skorumpowanych polityków.
  I inne niuanse…

  Dzięki za przywrócenie jednego z sensowniejszych blogów na główne forum.
  Przedzieranie się opłotkami, było zniechęcające….

 168. wiesiek59
  21 lutego o godz. 17:45
  Zadziwiające jest jak niewielu to czuje, rozumie czy choćby tylko chce przyjąć do wiadomości. Do tego dochodzi brak poczucia przynależności do społeczności. Dla wielu społeczność to tylko ja sam i moja najbliższa rodzina często już nie należny do niej szwagier, bo to już nie rodzina.
  Przypomina mi się zabawa w Wyścig Pokoju jaka zrobiliśmy sobie jako 12-letni chłopcy.
  Byliśmy przekonani, że w peletonie to kolarze nawzajem sobie przeszkadzają, blokują a w ostateczności tłuka pompkami do rowerów po plecach. Były to czasy gdy naszym idolem był Staszek Gazda. Na stracie było nas 6-ciu.
  Do mety dotarło dwóch – ja i Czesiu bośmy współpracowali. Pozostali stosowali się do wyobrażeń i wypadli, bo jeden stracił pedały, inny szprychy lub skrzywił koło lub wylądowali w rowie się poobijali.
  Czy naród, w którym dominujące jest takie myślenie ma szanse osiągnąć sukces ?

 169. kaesjot 22 lutego o godz. 13:50 1756 😉

 170. Dlaczego jedne kraje są biedne , a inne bogate.
  Zawartość tego linka trzeba wysłuchać:
  https://www.youtube.com/watch?v=tbK_SouhTSg&t=153s

  Przyczyną jest świadomość – ludzka – która nie zależy od formalnego wykształcenia, religii, systemu politycznego, klimatu, zasobów materialnych, rasy…

  Świadomość to wielkie pojęcie, wcale nie ulokowane w mózgu człowieka — wprost
  przeciwnie — wielkie mózgi nad tym fenomenem się głowią.
  Już o świadomości pisałem.
  Jakowalski za pisanie o świadomości zrobił ze mnie schizofrenika, do psychiatry wysyłał, na kurację.
  Nie ma racji.
  Mój Googiel podrzucił mi dzisiaj , wie czego potrzebuję, nowy materiał o świadomości

  Ten naukowiec,amerykański, już prawie pół wieku świadomością człowieka się zajmuje.
  Nie ze wszystkim z nim się zgadzam, na przykład z tym, że stres jest przyczyną
  patologicznej świadomości, bo jest tylko objawem.
  Każda nasza komórka, w naszym ciele, ma swoją świadomość, jak to pięknie
  powiedział dr Bruc Lipton – jest naszą miniaturką.

  O świadomości , w przestrzeni medialnej jest niewiele materiałów, czasami mam wrażenie , jakby ludzkość swoją świadomością , nie chciała się zajmować.
  W Polsce urodziła nam się, dla świadomości dr Danuta Adamska-Rutkowska.
  Jej ciało jest tylko o dwa lata młodsze od mojego.
  Wcześniej o świadomości pisał ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak – bez powodzenia, został zignorowany z jego głównymi stwierdzeniami
  „Życie jest elektromagnetyczne, czyli świetlne.
  Świadomość jest elektromagnetyczna. Kwantowe stany materii biologicznej są wyjątkowo uczulone na minimalne pola grawitacyjne.
  Życie jest nieśmiertelne, podobnie jak każda energia jest niezniszczalna.”

  Twój komentarz czeka na moderację.

 171. Tu jest wykład o świadomości dr Bruc’a Liptona,
  składa się z 6 części. Rewelacja.
  https://www.youtube.com/watch?v=L26pN1PAVSk

 172. Wacław
  NIE zaśmiecaj tego blogu!!!

 173. Wacławie,
  Bogate są głównie kraje-rabusie (np. USA, UK z jego byłymi dominiami takim jak Australia i Kanada oraz Niemcy, Francja, Belgia i Holandia), czyli kraje, które rabują albo tez do niedawna rabowały biedne kraje oraz kraje, które są bankierami tych rabusiów (np. Szwajcaria i Liechtenstein). Bogate są też nieliczne kraje z olbrzymimi bogactwami mineralnymi i nie za dużą ludnością (np. Emiraty, Kuwejt i Katar). To nie ma jednak nic wspólnego ze świadomością, ale ty się znów dałeś oszukać tej prymitywnej propagandzie szerzonej przez rabusiów. 🙁

 174. Wacław – i Ty komunikujesz się ze swoimi komórkami ?
  Co one Tobie mówią ?

 175. Jakowalski
  Twoja świadomość jest na wyjątkowo nędznym poziomie.
  To dotyczy całej akademickiej ekonomii.
  Te bogate kraje posiadają fałszywą świadomość, mówił o niej dzisiaj w Sejmie Jarosław Kaczyński, sam charakteryzujący się wyjątkowo słabą świadomością.

  Ta fałszywa świadomość krajów Zachodu, marnie się dla nich skończy, co widać.
  Ta marna świadomość dotychczasowych bogaczy, prowadzi do wzrostu świadomości dotychczasowych biedaków, mam na myśli Chiny, Korea Płd, Taiwan, Singapur, Indie,Rosja….

  Jakowalski, zapamiętaj, wrzuć to do swojej świadomości: świadomość jest tworem elektromagnetycznym, światłem,energią – do ręki jej nie weźmiesz,
  palcem nie dotniesz, w mózgu nie zobaczysz.

 176. https://www.youtube.com/watch?v=YyAOfrciy9o
  Taką mamy świadomość w narodzie.
  Z takim narodem nic dobrego nie da się zrobić.
  Cukier nie posiada wartości odżywczych.
  Odbiera człowiekowi zdolność pojmowania rzeczy.
  Spożyty w herbacie, w dowolnym produkcie powoduje wyrzut insuliny z trzustki,
  zawsze więcej niż potrzeba. Dopiera ta insulina ma wartość odżywczą, daje się przerobić na energię użyteczną.

 177. Jakaś połowa ludności świata nie umie czytać i pisać.
  Na pewno jej los poprawi się po wykładach o samoświadomości……
  Jakieś 80% populacji globu, zająte jest walką o byt, bez pewności dnia jutrzejszego.
  Im też niezbędna jest samoświadomość…..

  Twórcy róznych koncepcji filozoficznych, miel czas na ich wymyslanie tylko z jednego względu.
  Ich byt był zapewniany przez INNYCH.
  Tak samo, jak wcielanie tych koncepcji w życie za pomocą mas gołodupców.

 178. Dzisiaj wyjątkowo kupiłem najnowszy numer POLITYKI jako, że to wydanie jubileuszowe (1957-2017).

  Na okładce:

  POLITYKA: 60 lat złudzeń, wiary i uporu.
  Od PRL do PRL-pis.
  Historia Polski i POLITYKI – wersja dla dorosłych.

  Wewnątrz „60 stron na 60-lecie”.
  Generalnie rozczarowanie. Na tych sześćdziesięciu stronach trzy archiwalne teksty Kapuścińskiego (1959), Krall (1980 – zatrzymany przez cenzurę) i Kałużyńskiego (1998).
  Kiedyś zespół POLITYKI składał się wyłącznie z doskonałych dziennikarzy i krytyków. Dla interesujących się teatrem przypomnę, że pisywali tam najwięksi – i Konstanty Puzyna i Marta Fik.
  Teraz to – niestety – tylko bardzo blady cień wielkiego kiedyś tygodnika.

 179. kaesjot 1763
  Wacław – i Ty komunikujesz się ze swoimi komórkami ?
  Co one Tobie mówią ?
  ===================================
  Częściej moje komórki komunikują się ze mną, obserwuję swoje ciało,
  czasami mnie informują: jak wchodzę po schodach bólem w kolanach, wtedy,
  staram się dogodzić komórkom ulokowanym w kolanach, żeby miały więcej
  energii, odpowiednim pokarmem.
  Podobnie jest w odwrotną stronę, często o nich myślę,myślenie jest energią,
  w ten sposób dbam o moje komórki, wyprowadzam je na spacer, masuję,
  komórki odpowiadają mi, czy im to odpowiada.

 180. Wacław1
  22 lutego o godz. 21:27
  Przełóż te Twoje teorie i rady na konkretne i realne działania, które przeciętny „zjadacz chleba” zrozumie i z korzyścią dla siebie będzie w stanie zastosować

 181. @kaesjot

  Odpowiedź jest prosta jak budowa przysłowiowego cepa, jedynie ludzie jej jeszcze nie rozumieją, dlatego nie wiedząc co mówią nazywają innych inaczej myślących schizofrenikami nie wiedząc co to określenie znaczy a już skąd się wzięło i dlaczego, tego nie wiedzą napewno. Skoro ewolucja ma kapitalistyczne oblicze, jak chcą niektórzy na tym blogu, to nie należy się spodziewać niczego innego jak jest. Czy na tym ewolucja się skończy?, a co potem?, tego nie wie nikt. Wszystko zależy id tego czym ewolucyjny koniec kapitalizmu się zakończy, jeśli atomowym resetem to nie ma o czym dyskutować , no bo o czym?
  A jeśli nie , to co ? , tego nie wie nikt, bo jak nigdy nie wiedział co będzie po tym co było , nadawano nazwy temu co będzie, dopiero po jakimś czasie tego trwania. Przyszłość jest nieznana inaczej by nią nie była.

  A w ogóle to można to wszystko sprowadzić do zdania prof.J.Aleksandrowicza;
  „Wszelkie trudności społeczne, gospodarcze, polityczne, a także
  zdrowotne mają swoją przyczynę w wadliwej strukturze i w wadliwej czynności mózgów ludzkich, spowodowanych czynnikami ekologicznymi. Czynniki te są zewnętrzne, to znaczy możliwe do usunięcia.”
  Tej możliwości nie rozpatruje nikt, no bo jej nie jest w stanie zrozumieć, trudno się przyznać do głupoty ,eufemistycznie mówiąc. Kto kapitalistom utwierdzonym w swojej mądrości wytłumaczy ,że są „hołotą” ludzką ,jak pisał Jakowski? A od czego są wojny?, to takie krzyżowanie inaczej myślących.
  Jest taki werset w NT świetnie oddający taką sytuację jak obecna , bo nic nowego pod słońcem od tysięcy lat. I nie chodzi tu mi o jakąś religię , bo sam jestem areligijny, ale ten cytat pasuje jak ulał;
  „…Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» 22 Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości. 23 Wówczas Jezus spojrzał wokoło i rzekł do swoich uczniów: «Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego». 24 Uczniowie zdumieli się na Jego słowa, lecz Jezus powtórnie rzekł im: «Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego. 25 Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego».”

  Biblia wcale nie jest podręcznikiem religijnym na jaki ją celowo kiedyś przerobiono.
  Już wtedy byli tacy , którzy wiedzieli co jest przyczyną zła ale jak zwykle nikt ich nie słuchał i pozbywano się ich podobnie jak i dzisiaj bywa.
  „Jezus był pierwszym , ja ostatnim komunistą ” powiedział na odchodne w jednym z wywiadów M.Gorbaczow. „Ukrzyżowano” komunistę Noblem, podobnie jak wcześniej Wałęsę.
  Ewolucja i jej konsekwentna droga, jak się nam tłumaczy, dobrze wie co robi.
  I co z tego ,że prawie wszyscy o tym wiedzą jeśli nie potrafią zrobić nic aby to zmienić, a recepta jest podana. Wiemy wszyscy ,że „miłość pieniądza jest korzeniem wszelkiego zła” i co z tego?, jak ewolucja jest nieubłagana. Wychodzi ,że nie możemy zrobić nic. Tzw. prawa ekonomii „ustaliła” Ewolucja i są niezależne od nas. Wygląda na to ,że ewolucja to fatum ludzkości. Taka jest natura rzeczy, wykańczanie słabszych przez silniejszych. Co tu robić jeśli nic nie można oprócz pisania ,co i tak w sumie nic nie daje oprócz swego rodzaju rozładowania emocjonalnego?
  Niech się dzieje wola twoja, ewolucjo kapitalistyczna.
  „Nastanie czas takiego ucisku, jakiego nigdy nie było, odkąd istnieją narody; wielki ucisk, jakiego nie było od początku świata aż dotąd, i nie będzie – Dan. 12:1 i Mat. 24:21.
  Przecież to się dzieje na naszych oczach ,pisze o tym m.in Jakowski, tylko używa innych, we współczesnym rozumieniu zestawu słów.
  Jak dla mnie ,to niech się już to całe ewolucyjne szaleństwo jak najszybciej zakończy. Mi jest już wszystko jedno.

 182. Optymatyk
  23 lutego o godz. 11:43 1770

  W wielu kulturach pozaeuropejskich, wykształciły się całkowicie inne stosunki własnościowe, niż obowiązujące u nas.
  Europa narzuciła swój model innym.
  Nie jest wykluczone, że powrócą do swoich koncepcji, po ustaniu presji, która ze względu na słabnięcie Zachodu, będzie coraz mniejsza.

  Własność grupowa, gminna, może być lepsza niż indywidualna….